16 Kasım 2018
  • 16 Kasım 2018
  • Ev
  • Karga
  • 18 Eylül’de İTÜ/Taşkışla kampüsü’nde “Taşı-n-ma” sergisi

18 Eylül’de İTÜ/Taşkışla kampüsü’nde “Taşı-n-ma” sergisi

Tarafından Karga Tarih 10 Eylül 2017
0 275 Views

18 Eylül’de İTÜ/Taşkışla Kampüsü’nde açılacak olan “Taşı-n-ma” adlı sergi; Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi tarafından, İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü işbirliği ile gerçekleştiriliyor. 15. İstanbul Bienali komşu etkinliklerinden biri olarak hazırlanan sergi, “Taşı-n-ma” başlığı altında, ‘Portatif’ teması üzerine veya üzerinden bir okuma ile farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor.

 

Portatif, birinci anlam olarak, kolay taşınabilen, katlanarak taşınabilir duruma getirilebilen, seyyardır. İkinci anlam olarak ise, sökülüp başka yerde kurulma imkânı bulunan. Leonardo, ünlü Mona Lisa tablosunu 10 yıldan fazla süre yanında taşımış ve ölene kadar da üzerinde çalışmıştı. Bunu kolay taşınabilen kategorisinde değerlendirip, portatif sanatın ilk örneği sayabiliriz. Sergi çerçevesinde sanatçılar göçebe ruhuyla hareket etmekte, zamana ve mekana göre esnek davranmaktadırlar. Böylelikle “Portatif Sanat” tanımı ortaya çıkmakta ve sanatçılara yeni bir yol açmaktadır. Zorunlulukların doğurduğu bu yapı yeni düşüncelerle desteklenirken, değişik sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Sergiye; Aynur Karakaş, Başak Avcı, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Ferhan Gözgü Çelik, Fethi Çelik, Füruzan Şimşek, Gazi Sansoy, Hülya Küpçüoğlu, Hüseyin Rüstemoğlu, Maria Sezer & Nil İlkbaşaran, Nazan Azeri, Nermin Ülker, Oğuz Haşlakoğlu, Pınar Genç, Rubi Asa & Oya Araç, Serra Mübeccel Gültürk ve Tan Taşpolatoğlu katılıyor.

 

Sergi 18 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında İTÜ/Taşkışla/Mimarlik Fakültesi giriş katında gerçekleştiriliyor.

 

Açılış: 18 Eylül saat 18:00

Adres: Harbiye Mahallesi, Taşkışla Cad., Şişli/İstanbul

  Karga
Yorum bırak