Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

20 Yıl Sonra Gelen İkinci Roman

By Karga on 9 Haziran 2017
0 45 Views

20 Yıl Sonra Gelen İkinci Roman

Ünlü yazar Arundhati Roy ikinci romanı Mutlak Mutluluk Bakanlığı’nı 20 yıl aradan sonra yayınladı.

1997 yılında Booker Ödülü kazanan yazar, ilk romanı Küçük Şeylerin Tanrısı ise tüm dünyada tanınmıştı. 20 yıl sonra ikinci kitabı raflardaki yerini alan yazar, Eski Delhi’nin kalabalık mahallerinde başlayan bir yolculuğun metropollere uzanmasını konu ediyor.

Savaşın barış, barışın savaş anlamına geldiği bir dünyada olağan hal olan Keşmir Vadisi ve Orta Hindistan’a bir yolculuk konu ediniyor.

Hem Sancılı Bir Aşk Hem Protesto

Gece yarısından sonra kaldırımın üzerinde çöpten bir beşik içindeki bebeğin ortaya çıkmasıyla başlayan hikayede, Tilottama’nın ona aşık olan üç erkeğin hayatındaki varlığı ve yokluğunun anlamları aktarılıyor.

Aşk ve umutla onarılan bir hikayeyi konu eden kitap, mucizevi bir hikaye şeklinde anlatılıyor. Her sayfasında ayrı bir keyif almayı garanti ediyor.

Arundhati Roy Kimdir?

1959 doğumlu olan yazar, Hindistan’ın güney eyaletlerinden Kerala’da dünyaya geldi. Annesi Süryani babası Bengalli olan bir Hindu olan yazar, annesinin kurduğu özel bir okulda eğitim aldı.

1992 yılında ilk romanını yazmaya başladı. 1996 yılında yayınlanan kitap, 1997 Man Booker Ödülüne layık görüldü. Yazar Hindistan’daki nükleer denemeleri hakkında tepkilerini sık sık dile getirmiş, küreselleşme ve savaş karşıtlığı eylemlerde de öndelik etmişti.

2004 yılında Sydney Barış Ödülü’ne layık görüldü ve 2005 yılında İstanbul’daki Irak Dünya Mahkemesi’nde de Vicdan jürisi başkanlığını üstlenmişti.

  Karga
Leave a comment