Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

2016 Yılında 400 Milyondan Fazla Bandrol Satıldı

By on 21 Ocak 2017 0 64 Views

Geçtiğimiz yıl edebi eserler, müzik eserleri, sinema ve eğitim alanları dahil olmak üzere 404 milyon bandrol satışına ulaşıldı ve sektör büyümeye devam etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı artık ortak bir istatistik altında topladığı bandrollerin süreli olmayan yayınlarda 2015 yılında 384 milyonken 2016’da 404 milyona çıktığını belirtti. Eğitim alanında 34 bin 409 yayın 225 milyona yakın bir satışa neden olurken, geri kalan kısım dini ve yetişkin kategorisinde oldu.

 

Özellikle son yıllarda ülkemizde çıkan kitapların sayısının artması ve eğitim alanındaki değişikliklerin kitap basımını arttırmasının bu duruma etkili olduğu söyleniyor. Eğitim kategorisi en çok eser türü olan kategori oldu.

Sinema ve Müzikte Eserler Rafta Kaldı

Sinema ve müzik sektöründe iyi bir talep olsa da, birçok kişi hala cezai yaptırımlara rağmen internetten yasa dışı olarak film ve müzik eserlerini indiriyor.

Bu nedenle müzik eserlerinde yüzde 21’lik bir azalma söz konusu oldu ve bu oldukça ciddi bir tehdidi de işaret etti.

Korsan Kitaplarda da Bandrol Var

Kitapların da korsanları olduğu için birçok korsan kitapta da bandrol olması, tüketicinin kafasını karıştırdı. Özellikle sokak satıcıları pazarlarda da sattığı kitaplara çok fazla alıcı buluyorlar ve kitapların fiyatları 10-25 lira arasında değişiyor.

Sektör için büyük tehdit olan internet ise, alınan önlemlere rağmen hala ciddi bir korsan kitap satıcısının elinde.

Leave a comment