68 Yıl Sonra Ahmet Hamdi Tanpınar Mektupları Heyecan Yarattı


Türk Edebiyatının en önemli mihenk taşlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanındaki finalinde intihar eden Suat’ın kayıp mektuplarının ortaya çıktığı bildirildi.

Edebiyat dünyasında heyecan yaratan bu durumun romanın seyrini değiştirebileceği söyleniyor. Kimine göre hiç yazılmamış olan, kimine göre de yıllarca bulunamayan mektupların Tanpınar’ın edebiyatı konusunda ayrıntıların ortaya çıkacağı ileri sürüldü.

 

Mektubu Edebiyat Profesörü İbrahim Şahin Buldu

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Kayıp Mektupların romanın seyrini değiştireceğini öne sürdü. Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından da yayınlanacağı söylenen mektuplar zaman içinde yayınlanmış olsaydı, 130 sayfa olacaktı.

Mektupta yazılanlara göre Suat aslında Nuran’a aşık değilmiş. Huzur romanında Mümtaz ve Nuran’ın aşıkları işlense de, romanın baş kahramanı İstanbul gibi ele alınmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olan Ahmet Hamdi Tanpınar 1901 yılında İstanbul doğdu. 13 yaşında yazmaya başlayan ünlü edebiyatçı, Yahya Kemal Beyatlı’dan eğitim alarak edebiyat dünyasına girdi. 23 Ocak 1962’de geçirdiği kalp krizi ile hayata gözlerini yuman edebiyatçı, eserleriyle hala tanınmaktadır.

Bir dönem mecliste de çalışan Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur romanındaki mektuplarla uzun süre merak edilmiş, sonunda bu mektupların aslında olmadığı düşünülmeye başlamıştı. İ.Ü. Profesörlerinden İbrahim Şahin tarafından bulunan kayıp mektuplar, romanın seyrini değiştireceğe benziyor ve düzenlenip kitaba ekleneceği söyleniyor.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

68 Yıl Sonra Ahmet Hamdi Tanpınar Mektupları Heyecan Yarattı

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format