16 Kasım 2018
  • 16 Kasım 2018
  • Ev
  • Kültür
  • Sinema
  • Adana’da 24’üncü kez 30 ayrı kelebek kozalarından çıkacak.

Adana’da 24’üncü kez 30 ayrı kelebek kozalarından çıkacak.

Tarafından Karga Tarih 17 Eylül 2017
0 250 Views

24. Adana Film Festivali 25 Eylül 2017 tarihinde Başlıyor. 1 Ekim 2017  tarihine kadar sürecek festival boyunca Adana halkına ve sinema severlere çeşitli etkinliklerle film gösterileri farklı konu başlıklarıyla ulaşacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek; 24. Adana Film Festivalinin basın tanıtımında , Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar, Festival Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kültür Sanat Danışmanı Mahmut Tülek ve yüklenici firma CEO’su Namık Kemal Biçer festivalle ilgili bilgiler verdi. Toplantıda ulusal ve uzun metrajlı yarışma filmlerinin jürileri ile finale kalan filmler açıklandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ülkemizin en önemli uluslararası sinema festivallerinden olan Adana Film Festivali bu yıl 24. kez düzenleniyor. Festivalde 180 film, 850 gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

25 Eylül’de başlayacak olan 24. Adana Film Festivali’nin detayları 16-09-2107 tarihinde; Çırağan Sarayı’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Bu yıl; ulusal dalda uzun metrajlı yarışma finaline hak kazanan yapımlar:

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı YokYönetmen: Onur Ünlü,
BuğdayYönetmen: Semih Kaplanoğlu,
DahaYönetmen: Onur Saylak,
Eksi BirYönetmen: Orhan Oğuz,
İşe Yarar Bir ŞeyYönetmen: Pelin Esmer,
KarYönetmen: Emre Erdoğdu,
KörfezYönetmen: Emre Yeksan,
MurtazaYönetmen: Özgür Sevimli,
Sofra SırlarıYönetmen: Ümit Ünal,
TaşYönetmen: Orhan Eskiköy,

10 yapımın Altın Koza için yarışacağı festivalde 7 gün boyunca yoğun bir sinema gösterisi yaşanacak. Bu yılın yeniliklerinden birisi de; VİZYON SAHİBİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ. Ödülün amacıda; ülkemizde ve dünyada eserlerinin değeri anlaşılamayan, yapıtlarıyla hakettiğini yeterince göremeyen sinemacıların onurlandırılması ve keşfedilmesi. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü’nü ilk alacak yönetmen ise belli oldu, 2017 Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü ile ilk kez; Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu’ya veriliyor. Uluslararası Yarışma için de iddialı filmlerin listelendiği festivalde ayrıca bir sinema ve kültür sanat kasabası inşa ediliyor.

ONUR ÖDÜLLERİ:

Her sene verilen ve verilmeye devam edecek sinemaya hizmet etmiş sevdalıların bu yılki isimleri de belli oldu. 2017 yılında 24. Adana Altın Koza Film Festivalinde Türk sinemasına gönül vermiş kişiler: Arif Keskiner, Hümeyra, Prof. Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Temel Gürsu.

24. Düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında jüri koltuğuna;

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI JÜRİSİ

Erden Kıral (Yönetmen)-Jüri Başkanı
Selma Güneri (Oyuncu)
Algı Eke (Oyuncu)
Fırat Yücel (Sinema Yazarı)
Uğur İçbak (Görüntü Yönetmeni)
Hüseyin Karabey (Yönetmen)
Murat Hasarı (Besteci-Yapımcı)

  Sinema
Yorum bırak