Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018

Aliexpress alış sipariş iptali nasıl yapılır ?

By on 8 Kasım 2015 0 576 Views

  Aliexpressten aldığınız ürünleri iptal etmek aslında söylenenler kadar zor değil. Aliexpress siparişiniz ardından paranızı hemen satıcıya ulaştırmaz ve kendi havuz hesabında tutar. Burada siz onay vermedikçe paranız satıcıya aktarılmaz.

 Bu bilgiden emin olduktan sonra, eğer bir siparişinizi iptal etmek istiyorsanız öncelikle satıcı ile iletişime geçmelisiniz. Genellikle satıcılar mantıklı bir gerekçeniz olması durumunda siparişleri iptal ediyor. Satıcı ile konuşurken Google translate kullanabilirsiniz. Yazacağınız kelimeleri iyi seçmelisiniz ki yanlış anlaşılmalara sebep olmasın. Uzun paragraflar yerine kısa ve net cümleler yazmalısınız. Satıcı ile görüşmeleriniz birkaç gün alacaktır çünkü genelde geç cevap yazıyorlar, ona göre sipariş iptaliniz ile ilgili süreyi takip edin.

  Süre demişken, siparişinizin özel bir koruma süresi vardır. Genellikle 40-60 gün olmaktadır. En iyi bilgiyi sipariş verdikten sonra “My Orders” yani siparişlerim kısmından öğrenebilirsiniz. O süre içerisinde onaylarsanız veya herhangi bir harekette bulunmazsanız paranız satıcıya aktarılır.

    Biz kaldığımız yerden devam edelim, eğer satıcı ile görüşmeniz sonucunda bir ortak nokta bulamazsanız ne yapacaksınız? “My Orders” yani siparişlerim menüsüne tıkladıktan sonra ilgili siparişinizin sağ tarafından “Open Dispute” seçeneği bulunur. “Anlaşmazlık” anlamına gelir. Buraya tıklayarak, istenilen bilgileri girmelisiniz. Eğer ürün elinize ulaştıysa sizden sorunun bir fotoğrafını veya videosunu göndermeniz istenecektir. Sisteme gerekli bilgileri girdikten sonra, satıcı için 5 gün başlar. Bu süre içerisinde satıcı anlaşmazlık formunu inceler. Anlaşmazlığı kabul edip paranızın tamamını geri iade edebilir. Veya bir kısmını iade etmek isteyebilir. Bu durum satıcı ile sizin aranızdadır.

         Bazı satıcılar ürünün kendilerine geri gönderilmesini isteyebilirler. Bu aslında istenmeyen bir durumdur. Çünkü, satıcıya ürünü göndermek için kargo ücreti tarafımızdan ödenecekse hesapta olmayan bir maliyet çıkaracaktır. Bu tip durumlarda satıcıya kargo ücretinin kim tarafından karşılanacağını sormanızda fayda var.

      Son olarak satıcı ile hiçbir şekilde anlaşamaya bilirsiniz. Bu durumda aliexpress destek birimine mail atmalısınız. Konuyu detaylıca açıklamalısınız. Ayrıca açtığınız dispute’nin sonuç vermediğini de belirtmenizde fayda var. Son olarak ta çözüm olarak ne önerdiğinizi belirtiniz. İade istiyorsanız açıkça yazmalısınız.

  Nedir ?
Leave a comment