İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amy Winehouse’un hayatı belgesel oluyor.

Ölümünün üzerinden dört yıl, üç biyografi kitabı (birisi babasının yazdığı), iki belgesel ve bir yayımlanmamış kayıtlardan albüm geçti. Hâlâ Amy Winehouse’un gerçek hikâyesi çözülmedi. Son umut, vizyondaki belgesel ‘Amy’. Bir müzisyen değil, aşktan ölmenin bin yıllık tarihini yeniden yazmış kadının belgeseli bu…

27 yaşında trajik bir şekilde alkol zehirlenmesinden yaşamını yitiren Amy Winehouse’un hayatını anlatan AMY belgeseli, yetenekli şarkıcının ölümünün dördüncü yıldönümünde vizyona girdi. Amy Winehouse’un daha önce hiç bilmediğimiz yönlerini, zirveye ulaştıktan sonra yaşadığı sıkıntıları ve onu adım adım ölüme götüren şöhret dünyasını hiç abartmadan, olduğu gibi ortaya koyan belgesel, modern dünya düzenine bir kez daha lanet okumamızı sağlayacak cinsten.Yönetmen Asif Kapadia’nın elinden çıkan ve her şey halen çok taze iken yayınlanan belgesel, sadece Amy’e yakın olanları değil, belgeseli izleyenleri de Amy’nin ölümü konusunda suçlu hissettirecek kadar da zalim ve gerçekçi.

2015-2016 yılı arası sanırım biyografi filmleri ile olacak. Cristiano Ronaldo, Messi gibi futbol dahileri ve Marley gibi birçok ünlü derken son biyografi filmi ise geçtiğimiz yıllarda ani ölümü ile hayranların derin üzüntüye boğan şarkıcı Amy Winehouse’un hayatı belgesel oluyor.

16 Ekimde gösterime girecek belgeselin yönetmeni Asif Kapadia!

Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Amy Winehouse… Bu dünyadan öteki taraftaki 27’likler kulübünü gözetleme şansımız olsa gözümüz ilk ona ve kabarık saçlarına takılırdı muhtemelen: İçlerinde en sırıtan, ‘kazara’ düşmüş gibi duran, kalbi kırık ölen, sürekli tırnağını yiyen…Kurt Cobain’in intihardan başka şansı yoktu belki. Ya da kendisine başka seçenek bırakmadı. Bu dünyada yaşamak istemediğini söylediğinde henüz okul yıllarındaydı.

Janis Joplin’inki bir tür ‘şöhreti, başarıyı idare edememe’ vakasıydı. Farkına vardığında çok geçti, ihtiyaç duyduğu ilhamı ancak eroinde bulabildiği noktadaydı. Jimi Hendrix’in Joplin’den pek farkı olmamıştı. Jim Morrison’ın ise ne zekâsı ne derdi anlaşılabildi.

İlk yorum yapan siz olun