16 Kasım 2018
  • 16 Kasım 2018
  • Ev
  • Karga
  • Bayramda Sağlığınıza Dikkat Etmek İçin 5 Öneri

Bayramda Sağlığınıza Dikkat Etmek İçin 5 Öneri

Tarafından Karga Tarih 21 Ağustos 2018
0 213 Views

Kurban Bayramında özellikle sağlık açısından dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bayram geldi diye özellikle ete yoğunlaşmak ve devamlı et yemek sağlığınız açısından sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

5 Öğünde Beslenmeye Dikkat Edin!

Özellikle bayram boyunca bol miktarda et yemek isteyenler bunu 5 öğüne bölerek daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirler. Bayramda yapılan hatalardan biri de tek oturuşta aşırı yemek ve öğünlere dikkat etmemek oluyor. Öğünleri atlamadan 4-5 öğün olarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Eti Kızartmak Yerine Haşlayın!

Bayramda et tüketmek isteyenler özellikle eti kızartmak yerine haşlayarak tüketmeleri daha sağlıklı olacaktır. Pişirme yöntemine dikkat edilmesi tüketim açısından daha etkili olmaktadır. Aşırı şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durulması kalori açısından önemlidir.

Eti Birkaç Gün Dinlendirerek Tüketin!

Kurban etini özellikle birkaç gün dinlendirmeniz daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle kurban kesildikten sonra eti hemen tüketmek yerine birkaç gün bekleyerek tüketmeniz gerekiyor.

Kavurmada Kuyruk Yağına Dikkat!

Kurban bayramında özellikle kavurma vazgeçilmez lezzetler arasında yer almaktadır. Ancak lezzetli gıdalar tüketeyim derken sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Bu nedenle özellikle kavurmaya kuyruk yağı koymadan pişirmeniz hem sağlık hem de kalori bakımından daha doğru bir seçim olacaktır. Bu nedenle kavurma yaparken kuyruk yağı olmadan hazırlanması sağlıklı tüketim için doğru bir seçim olmaktadır.

Tatlılara Ve Çikolataya Dikkat!

Kurban bayramı da olsa özellikle tatlı yoğun olarak üretilmektedir. Ancak etin yanında aşırı tatlı tüketilmesi sağlığınız açısından riskli olacaktır. Bu nedenle tatlıları yalnızca tadımlık olarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca çikolata yerine kuru meyveleri yönelmeniz de sağlığınız açısından daha da doğru bir seçim olacaktır.

 

Yorum bırak