Bir Dönüşüm Hikayesi: Kapalıçarşı’daki El Yapımı Mücevher Ustaları


Fatoş Altınbaş Sarıgül, 15.yy’dan beri Kapalıçarşı’nın mihenk taşlarından olan mücevher işçilerini konu alan Bir Dönüşüm Hikayesi adlı eserini Babil Yayınlarından çıkarttı.

Mücevher ustalarının sanat eserlerini antropojik yollarla gözlemleyen Sarıgül, günümüzde yok olmaya doğru giden bu sanatı ve ustalığı bilimsel açıdan inceledi. 2 yıl boyunca araştırma yapan ve asırlara kötülüklere karşı tılsım olarak kullanılan mücevherlerin ve onları ölümsüz kılan mücevher ustalarının tarihsel gelişim süreçlerini ele alıyor.

 

Oldukça farklı bir bakış açısıyla yazılan Bir Dönüşüm Hikayesi: Kapalıçarşı’daki El Yapımı Mücevher Ustaları eseri, günümüzde oldukça azalmış olan ustaların dilinden okuyuculara ışık tutan bilgiler içeriyor.

Usta Çırak İlişkisi Yok Oluyor

El işçiliğinin en önemli detaylarından olan temel ihtiyaç usta çırak ilişkisinin de değerini kaybetmeye başladığı günümüzde, doğanın insanlara armağanı olan değerli taşların, bu mücevher ustaları sayesinde değerlendiğini dile getiriyor.

Anadolu’dan itibaren fabrikasyon sisteme direnen ve günümüzde yok olmaya yüz tutan bu sanatın ustaları, artık yok denecek kadar az ve teknolojiye yenilmiş durumda. Bir Dönüşüm Hikayesi aslında bu sanatın yok oluşunun bir anlamını içeriyor. Kitapta geleneksel olarak el işi üretim yapan ustalığın 10-15 yıl içinde yok olacağı konusundaki tezin sınanması sağlanmış.

1981 yılında doğan Fatma Altınbaş Sarıgül, Kemerburgaz Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapıyor ve bu konuda iki yıllık bir araştırmanın sonucunu ele almış.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Dönüşüm Hikayesi: Kapalıçarşı’daki El Yapımı Mücevher Ustaları

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format