Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

Bir Kedi Hikayesi

By Karga on 10 Haziran 2017
0 65 Views

Bir Kedi Hikayesi

Ceyda Torun, sinemamız adına bir devrim niteliğinde olan bir başarıya imza attı. İstanbul kedileri ile ilgili bir belgesel çekerek ABD’de rekor sayıda izleyiciye izletti.

Milyon dolarlık bir hasılat yapan filmi yöneten Ceyda Torun, 2013 yılından beri bu fikri geliştirmeye başladı. Yatırımcı bulmak için uğraşırken 2013 yazında bir deneme çekimi yatıklarını söyleyen yönetmen, BBC belgeselleri gibi sadece kedi odaklı bir belgesel çeksek nasıl olur fikriyle harekete geçti.

İstanbul Kedileri Meşhur

3500 yıldır meşhur olan İstanbul kedileri yönetmenin çekim yaparken hiç zorlanmadığı bir ortamda gerçekleşti.

Bazı kedilerin çekimleri yapılırken hiç zorlanmadıklarını belirten yönetmen, bazı kediler için biraz zorlandıklarını söyledi. Amerikalıların kedilere bu kadar yaklaşılmasına nasıl izin verdiklerine çok şaşırdıkları belirtilen yönetmen, 180 saatlik çekim yaptıklarını söyledi.

Canon 3 D mark ile çekim yaparak insanları rahatsız etmediklerini belirten Torun, bu kadar büyük bir başarıyı beklemediklerini söyledi. Oyuncu ve para beklerken hadi bir şeyler çekelim diyerek çekmeye başladıkları bu filmin yakında gösterime gireceği belirlendi.

35 Kediden 19’a İndi

İstanbul’un birçok yerinde incelemeler sonucu 35 kedi bulan ekip, en son 19 kedinin hikayesini yaparak, ortaya oldukça değişik bir iş çıkardı.

“Kedi karakteri bulurken birçok yeri gezdik ve 7 tanesinin farklı temalarla öne çıkan hikayesini oluşturarak muhteşem anlar yakaladık. Ortaya da bu ürün çıktı

Leave a comment