Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018

Bob Dylan’dan Nobel Konuşması

By Karga on 6 Haziran 2017
0 84 Views

Bob Dylan’dan Nobel Konuşması

Ünlü müzisyen Bob Dylan, Ekim 2016 tarihinde Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştı. Ödülü alıp almayacağı konusunda sürekli tartışmalar yaşanan ünlü müzisyen, Mart ayının sonunda ödülünü almıştı.

Dylan 900 bin dolar değerindeki para ödülünü alabilmek için bir ödül konuşması yapması gerekiyordu. Merakla beklenen konuşma, 27 dakika sürdü ve 4000 kelime uzunluğunda oldu. 10 Haziran’a kadar yapması gereken konuşma, ses kaydı eşliğinde İsveç Akademisinin internet sitesinden paylaşıldı.

Dylan konuşmasına şarkı sözlerinin edebiyat dalında olup olmayacağına değinerek konuşmaya başladı. Her şeyin Holly ile başladığını söyleyen Dylan, kendisini etkileyen Homeros İlyada, Erich Maria Remarque Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Herman Melville Moby Dick adlı eserlerine de atıf yaptı.

Dylan’ın Konuşmasından Detaylar

…Nobel Edebiyat Ödülü almak aklımın ucundan geçen bir şey değildi. Küçüklüğümden beri hep okumayı sevdim. Nobel Ödülü alan birçok edebiyatçının eserlerini okudum ve bu kişilerle aynı ödülü almak benim için çok gurur verici oldu.

Bu adamlar ya da kadınlar bir gün Nobel alacaklarını düşünmüşler mi bilmem ama ben düşünmemiştim. Bu hayal en derinlerde olabilir ama açığa çıkmayacak kadar zor görülebilir. Benim büyüdüğüm yıllarda Nobel Edebiyat Ödülünü almayı hak edecek bir edebiyatçı yoktu.

Bu haberi aldığımda içime sindirmek birkaç dakikamı aldı. Nadir olan azınlıktan olduğumu biliyordum ama bu benim hayal bile edemeyeceğim bir şeydi.

Leave a comment