Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

Bursa Kültür Sanat ve Çini Festivali Başladı

By Karga on 21 Mayıs 2017
0 55 Views

Bursa Kültür Sanat ve Çini Festivali Başladı

İznik’te bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Kültür, Sanat ve Çini festivali Hacivat ile Karagözlerle renkli görüntülere neden oldu. Belediye Başkanı Osman Sargın’ı ziyaret ettiler ve çinilerin hamur halinde oldukları hallerini incelediler.

Çininin aşamalarını anlatan İbrahim Kaçmaz, hamur aşamasından başlayarak şekillendirme ve boyama aşamalarının ne şekilde yapılacağını gösterdi. Birçok amatör ve profesyonel Çini sanatçısının ürünlerini sergilediği festivalde insan kalabalığı oldukça yoğundu.

23 Mayıs’a kadar devam edecek olan festivalde, birçok ziyaretçi vardır ve kardeşi şehir Tutin Belediye Başkanı da bulundu. Bugünkü sergilerde Hacivat ve Karagöz dikkatleri çekti ve ortamı hareketlendi.

40 Stant Kuruldu

İznik belediye başkanının da katılımıyla ortaya çıkan çalışmalar için 40 stant kuruldu. İznik belediyesinin önünde Kılıçaslan Caddesi boyunca kurulmuş olan stantlarda birçok çini ürünü de satıldı. Tutin belediye başkanı “biz Türkiye’den hiç ayrı düşmedik. Her zaman destek olmaya hazırız. Cumhurbaşkanı bize çağrı yapsaydı, biz de gelirdik. 15 Temmuz için çok üzüldük” dedi.

İznik belediye başkanı, Tutin belediye başkanına Çini desenli halı hediye etti. Açılış konuşmasının ardından karşılıklı el dokuması halılar takdim edildi. Kültür sanat faaliyetleri, 23 Mayıs’a kadar devam edecek ve çeşitli etkinlikler sürecek.

Tören alanında konserler, eğlenceli gösteriler ve belediye tarafından düzenlenen birçok organizasyon da söz konusu oldu. İznikliler organizasyona yoğun ilgi gösterdi.

  Sanat
Leave a comment