İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cahiliye Döneminden Aydınlığa; İlber Ortaylı Kimdir?

Son zamanlarda konuşmalar ile söylediği sözlerle ve yaptığı yorumlarla çok fazla gündeme gelen bir tarihçi yazardır.

İlber Ortaylı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümlerinde öğrenim görmüştür. Chicago Üniversitesi’nde Prof. Halil İnalcık ile birlikte master çalışmalarını yaptı. Bunun devamında ise Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler tezi İlber Ortaylı’nın doktor olmasını daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu adlı çalışması da onun doçent olmasını sağlamıştır.

Viyana, Berlin, Paris gibi büyük ülkelerde misafir profesör olarak üniversitelerde öğretim verdi; Roma, Cambridge, Sofya üniversitelerinde seminerlere katıldı v konferanslar verdi. Yerli ve yabancı alanlarda oldukça tanınmış bir tarihçi yazar olması onun bizim ülkemizde ve başka ülkelerde bulunan dergilere çıkmasını sağladı.  Bu dergilere Osmanlı ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yazdı. Bu süre zarfında belirli bir süre Siyasal bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanlık görevini üstlendi. Bu görevinin bitmesi ile Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Tarihi anabilim dalı başkanlığı yapmıştır. Ayrıca birden fazla dil bilgisi de bulunmaktadır. Örneğin İngilizce, Fransızca, Rusça vs. dil bilgisi bulunmakta. Aynı zamanda birçok eseri de ülkemize ve dünyaya yazmış durumdadır. Bunlardan bazıları: Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu, Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler, Türkiye İdare Tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’nda Aile, Osmanlı Mirası, Son İmparatorluk Osmanlı, Osmanlı Barışı ve daha sayamadığımız onlarca eser.

İlber Ortaylı verdiği bu eserlerinin birçoğu birden fazla dile çevrilmiştir. Bu sayede hem Türkiye’nin tanıtılması sağlanmış hem de Osmanlı imparatorluğu ile ilgili bilenen yanlışlar düzeltilmiştir. Sonuç olarak kaliteli bir yazar olan İlber Ortaylı’nın hayatını internetten daha detaylı araştırıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın