Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

“Cehennem” Film Oluyor

By Mehmet Gürkan on 28 Şubat 2016
0 395 Views

Ünlü Amerikalı yazar Dan Brown’un çok satan kitabı Cehennem sinema filmi oluyor. Kitabın önemli bir bölümü İstanbul’da Ayasofya etrafında geçiyor. Filmin de bu minvalde en önemli sahnelerinden bazıları İstanbul’da geçecek.

Kitapta da adı geçen belgeselci Göksel Gülensoy, “Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeseli ile filmde de yer alacak. Gökhan Gülensoy ve ekibi yıllardır Ayasofya’nın su kuyularında ve tünellerinde araştırmalar yürütüyor.

Cehennem

Kitap Dan Brown’ın diğer kitaplarında yarattığı simge bilimci Robert Langdom’un etrafında şekilleniyor. Başından vurulmuş bir şekilde Floransa’da bir hastanede uyunan Profesör hastaneye nasıl geldiğini ve nasıl yaralandığını hatırlamamaktadır. Profesör Dante’nin ünlü eseri Cehennem’in sırlarını bularak içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmalıdır. Floransa ve Venedik’in dar sokakları ve harika bazilikalarında uzanan simgeler zinciri Langdom’u dünyanın incisi İstanbul’a yönlendirir.

Dan Brown Kimdir?

Amerikalı ünlü yazar Dan Brown. Kitapları milyonlarca satarak son dönemin en önemli yazarlarından biri oldu. İlk kitabı “Da Vinci Şifresi” ile dünya çapında üne kavuşmuştur. Hz. İsa’nın ailesi ve gizli tarikatlar hakkındaki kitap Dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Dan Brown’un bu kitabında yer alan Harvard simge bilimi profesörü Robert Langdom, yazarın diğer kitaplarından dördünün de ana karakteri oldu. Yazarın eserleri; Dijital Kale, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem.

Ana karakteri Robert Langdom olan “Da Vinci Şifresi” ve “Melekler ve Şeytanlar” kitapları film olarak da piyasaya çıktı. İki kitapta da Robert Langdom’a ünlü aktör Tom Hanks can verdi.

Leave a comment