Çin, Evrim Tarihini Baştan Yazıyor


Çin’de 1900’lerin başında Pekin kınlarında bulunan kafatası üzerinde yapılan yeni incelemeler,modern insanın evrimi hakkında bambaşka bir tablo sundu.

780 bin yıl yaşında olduğu tahmin edilen kafatası,Etiyopya’da bulunan ve Homo sapiens’in atası olarak işaretlenmiş olan en eski fosilden (Homo heidelbergensis) bile daha eski bir döneme ait. Araştırmalar,fosilin Homo erectus ile Homo sapiens arasindaki döneme ait olduğunu,aynı dönemde Asya’nın birçok hominin türüne ev sahipliği yaptığını gösterdi. Fosilin Homo erectus’tan daha gelişmiş bir insan türüne ait olduğu bilinse de tam olarak hangi türü temsil ettiği belirlenemiyor çünkü bulgular mevcut insanlık tarihi haritasının yanlış olduğunu göstermekte.

Paleontologlar, Pekin Adamı olarak adlandırılan bu kafatasının ait olduğu türün Asyalı insanların atası olduğu görüşünde hemfikir. Yeni oluşturulan modele göre;Asya’daki Homo erectus’un soyundan gelen insansı türler ve Afrika’dan yayılan diğer türler birbiriyle etkileşime geçti.Onların soyundan gelenler de doğu Asyallar’ın ataları oldu.

Diğer bir deyişle;insanlık sadece Afrika’da değil,eşzamanlı olarak Asya’da da evrim geçiriyordu ve birbirinden bağımsız evrimleşen bu türler bir noktada Asya’da karşılaştalar.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin, Evrim Tarihini Baştan Yazıyor

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format