Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018
  • Home
  • Haber
  • Çin, Evrim Tarihini Baştan Yazıyor

Çin, Evrim Tarihini Baştan Yazıyor

By on 25 Ekim 2016 0 123 Views

Çin’de 1900’lerin başında Pekin kınlarında bulunan kafatası üzerinde yapılan yeni incelemeler,modern insanın evrimi hakkında bambaşka bir tablo sundu.

780 bin yıl yaşında olduğu tahmin edilen kafatası,Etiyopya’da bulunan ve Homo sapiens’in atası olarak işaretlenmiş olan en eski fosilden (Homo heidelbergensis) bile daha eski bir döneme ait. Araştırmalar,fosilin Homo erectus ile Homo sapiens arasindaki döneme ait olduğunu,aynı dönemde Asya’nın birçok hominin türüne ev sahipliği yaptığını gösterdi. Fosilin Homo erectus’tan daha gelişmiş bir insan türüne ait olduğu bilinse de tam olarak hangi türü temsil ettiği belirlenemiyor çünkü bulgular mevcut insanlık tarihi haritasının yanlış olduğunu göstermekte.

Paleontologlar, Pekin Adamı olarak adlandırılan bu kafatasının ait olduğu türün Asyalı insanların atası olduğu görüşünde hemfikir. Yeni oluşturulan modele göre;Asya’daki Homo erectus’un soyundan gelen insansı türler ve Afrika’dan yayılan diğer türler birbiriyle etkileşime geçti.Onların soyundan gelenler de doğu Asyallar’ın ataları oldu.

Diğer bir deyişle;insanlık sadece Afrika’da değil,eşzamanlı olarak Asya’da da evrim geçiriyordu ve birbirinden bağımsız evrimleşen bu türler bir noktada Asya’da karşılaştalar.

Leave a comment