Wednesday, July 18, 2018
  • Wednesday, July 18, 2018

Divan edebiyatını kimler tercih ederdi ?

By on 8 Kasım 2015 0 433 Views

 

Divan edebiyatı ne zaman kimin tarafından kurulmuştur gibi sorular yerine kullananları anlatacağımız bu makalede ilginç bilgiler bulabilirsiniz. Dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hadi başlayalım;

Divan edebiyatı bilindiğinin aksine bir divan da oturulduğu için bu adı almamıştır. Divan edebiyatı o zaman şairlerinden bu edebiyatı tercih edenlerin neredeyse tamamının “Divan” denilen bir eseri olmasından dolayı bu edebiyat “divan edebiyatı” olarak anılmaya başlamıştır.

Oldukça ağır bir dili olduğunu bilinen divan edebiyatı, bu ağır dilin bir ayrıcalık olduğu kabul edilen dönemde gelişme göstermiştir. Bu konuda ağır bir dili anlayacak olanlar ve kullananlar arasında yaygınlık göstermiştir. Genellikle Osmanlı sarayında yaygın kullanılırdı. Hatta ve hatta Osmanlı Padişahları yazdıkları şiirlerinde divan edebiyatını tercih etmiştir. Ayrıca “mahlas” denilen şair lakapları kullanmışlardır.

Genellikle farsça ve Arapça  bu edebi türde etkili olmuştur. Bir sözcükten fazla anlatımlar çıkarma gibi sanatsal etkiler oldukça önemliydi. Mesnevi, kaside, gazel gibi çeşitleri duymuşsanız onların Divan edebiyatı döneminde kullanıldığını bilmelisiniz. Redif ve kafiyenin öneminin ciddiyete alındığı bu dönemde kaside ve mesnevi ayrı yer tutardı. Bu alanda Fuzuli’nin “Su Kasidesi” dönemin en meşhur eserleri arasında gösterilir. “Su kasidesi” ni incelemediyseniz, kesinlikle incelemelisiniz. Ayrıca redif ve uyaklara verilen önemi göreceksinizdir.

Leave a comment