Divan edebiyatını kimler tercih ederdi ?


 

Divan edebiyatı ne zaman kimin tarafından kurulmuştur gibi sorular yerine kullananları anlatacağımız bu makalede ilginç bilgiler bulabilirsiniz. Dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hadi başlayalım;

Divan edebiyatı bilindiğinin aksine bir divan da oturulduğu için bu adı almamıştır. Divan edebiyatı o zaman şairlerinden bu edebiyatı tercih edenlerin neredeyse tamamının “Divan” denilen bir eseri olmasından dolayı bu edebiyat “divan edebiyatı” olarak anılmaya başlamıştır.

Oldukça ağır bir dili olduğunu bilinen divan edebiyatı, bu ağır dilin bir ayrıcalık olduğu kabul edilen dönemde gelişme göstermiştir. Bu konuda ağır bir dili anlayacak olanlar ve kullananlar arasında yaygınlık göstermiştir. Genellikle Osmanlı sarayında yaygın kullanılırdı. Hatta ve hatta Osmanlı Padişahları yazdıkları şiirlerinde divan edebiyatını tercih etmiştir. Ayrıca “mahlas” denilen şair lakapları kullanmışlardır.

Genellikle farsça ve Arapça  bu edebi türde etkili olmuştur. Bir sözcükten fazla anlatımlar çıkarma gibi sanatsal etkiler oldukça önemliydi. Mesnevi, kaside, gazel gibi çeşitleri duymuşsanız onların Divan edebiyatı döneminde kullanıldığını bilmelisiniz. Redif ve kafiyenin öneminin ciddiyete alındığı bu dönemde kaside ve mesnevi ayrı yer tutardı. Bu alanda Fuzuli’nin “Su Kasidesi” dönemin en meşhur eserleri arasında gösterilir. “Su kasidesi” ni incelemediyseniz, kesinlikle incelemelisiniz. Ayrıca redif ve uyaklara verilen önemi göreceksinizdir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Divan edebiyatını kimler tercih ederdi ?

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format