Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri


petra

Günümüzden binlerce yıl öncesine uzanan yaşamlar hakkında önemli izler taşıyan yer altı şehirleri günümüzde önemli bir turizm merkezleri olarak önem kazanıyor. Yapılan kazılarda keşfedilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü yer altı şehirlerini sizler için derledik;

PETRA

Hor Dağı’nın derinliklerinde yer alan Petra Yer Altı Şehri, Ürdün’ün en ilgi çekici turizm merkezlerindendir. M.Ö 6. yüzyılda inşa edildiği bilinen Petra, dev bir şehir meydanını, bir tiyatroyu ve ihtişamlı bir kaleyi batındırmaktadır. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır.

petra

YEREBATAN SARNICI

 

52 basamaklı bir merdiven ile yerin derinliğine inilen sarnıçta her biri sanat eseri niteliğinde olan 336 adet sütun yer alıyor. 100 bin tona kadar su depolayabilmek için inşa edildiği düşünülen yer altı sarnıcı 527 ile 565 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus’un isteğiyle yapılmış. Sarnıcın en önemli eseri ise 2 adet Medusa Başı heykelidir.

GİZA LABİRENTİ

 

Dünyanın en ünlü 5 mimari yapısından biri olan Giza Piramidi, insan eliyle inşa edilen en komplike yapı olarak oldukça dikkat çekicidir. Araştırmalarda piramidin hemen devasa büyüklükte bir yer altı şehri olduğunun keşfedilmesiyle Giza yer altı şehri bilinirken labirentlerin bazı noktalarında da zehirli gazların olduğu ve labirentlerin doğru yoldan tamamlanması sonucunca Firavun mezarına ulaşılacağı bilinmektedir.

WIELICZKA TUZ MADENİ

 

Polonya’nın en eski 3 şehrinden biri olan Krakow’da yer alan Wieliczka Tuz Madeni, yerin 300 kilometre altında yer alıyor. Bünyesinde kiliseler, katedraller ve heykellerin olduğu madenin 3,5 kilometrelik bölümü gezilebiliyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Wieliczka Tuz Madeni, 1966 yılından bu yana madenden ziyade sadece turizm odaklı bir müze olarak kullanılıyor.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format