Edebi akımlardan; Humanizm


Humanizm, fransızca kelime köküne sahip ‘insancılık’ olarak bilinmektedir. İnsanı odak alan ve onun çevresinde gelişen bir edebi akımdır. Akım bir yönüyle dinle ters düşmektedir. Ele alınan konu ve olaylar yaratıcı çemberinde değil de insan çevresinde değerlendirilir. İnsana olan faydası, etkisi ve zararları incelenmektedir. Doğaüstü yaklaşım bu akımda yoktur.

Akıma göre gerçeği bulmak için insanın yeteneği dışında herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Gizemli ve doğaüstü şeylerin yol göstermesi anlamsızdır. Bilim ve şüphe bu akım için en önemli kavramlardır. İkisi de araştırıp öğrenmeyi teşvik ettiği için doğma şeylere karşı durup bunları tavsiye eder. Bu akım 19.yy’da anlam kazanmış, yükselmiş olsa da 15.yy’da İtalya’da bazı edebiyatçılar içinde buna benzer kelime söylenmiş, akım o dönemlerde de vardı esnekliği oluşturmuştur.

Milattan öncede bu akıma benzer şeyler yaygınlaşmış olsa da hümanizm kelimesinin doğuşu çok sonralara dayanır. Thales gibi düşünürler, düşünme biçimi olarak Hümanizme çok yakın kavramlar kullanmışlardır. Doğaüstü varlıkların saf dışı görülmesi, insan odaklı düşünme gibi ana temeller Antik Yunan’da da gözükmektedir. Bu akımı benimsemiş kişilere Hümanist denir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebi akımlardan; Humanizm

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format