15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • En İyi İngiliz Yapımı 7 Dizi ve Dahası

En İyi İngiliz Yapımı 7 Dizi ve Dahası

Tarafından Tarih 18 Kasım 2016 0 287 Views

İngiliz yapımı en iyi 7 diziyi sizler için listeledik ve kısaca özetledik!

Günümüzde dizi sektörünün yoğun olarak Amerika üzerinden ilerlediği bir gerçek, ancak diğer ülkelerde de oldukça kaliteli diziler yapılıyor. Amerika’dan sonra dizi konusunda akla gelen ilk ülke İngiltere olacaktır. İngiliz dizilerinde duymaya alışkın olduğumuz o müthiş aksanla beraber dizilerin kurguların oldukça orjinal olması, izleyicilerin İngiliz dizilerini takip etmesine bir neden sağlıyor.

1)Doctor Who

İngiliz yapımı en iyi 7 dizi arasında şüphesiz Doctor Who en üstlerde yer alacaktır. Dededen toruna aktarılabilecek bir dizi olan Doctor Who, bilim-kurgu ve aksiyon temalarını içinde barındırıyor. Dünya dışı tehditlere karşı zaman yolculuğu yaparak dünyayı koruyan Doctor Who, birçok farklı aktör tarafından canlandırılmıştı.

doctor-who-header

2) Sherlock

Kitaplarından, filmlerine Sherlock Holmes karakteri her zaman en zeki karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çözülmesi imkansız gibi görünen olayları, üstün zekası ve aykırı yöntemleriyle çözmeyi başaran Sherlock Holmes, Dr. Watson’ın yardımlarını ve arkadaşlığını esirgemez. Şimdi ise Sherlock bir İngiliz dizisinde karşımıza çıkıyor.

Son dönemde İngilizlerin çıkardığı en kaliteli ve en ilgi çekici dizi olan Sherlock; Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın müthiş oyunculuklarıyla sürükleyici bir dizi durumunda. Dizinin sezonlarının kısa sürmesi, fazla bölümden oluşmaması dizinin özgünlüğüne değer katsa da izleyiciler daha fazla bölüm talep ediyor.

sherlock

3)Peaky Blinders

1900’lü yılların İngiltere’sinde suç her zamankinden daha çok yükselmiştir. Dünya savaşının verdiği tahribat ile ülkede otorite sorunu suçun önüne geçmeyi başaramaz. Çetelerin kontrolüne giren ülke, bu çetelerin aralarında yaşadıkları çatışmalardan dolayı farklı bir hal alıyor. Peaky Blinders bu tarihi dokuyu izleyiciye en ince detaylarıyla anlatmayı başaran bir dizi.

peaky-blinders

4)Downton Abbey

Kuşaklar arasındaki çatışmanın kültürel ve sosyolojik tespitlerinin mükemmel bir anlatımla ve olaylar kurgusuyla aktarıldığı Downton Abbey, İngiliz aristokrasisine ve kapitalizmin gelişimi ile beraber değişen yaşama İngiltere merkezli olarak ışık tutuyor. Dizinin birçok ödülü bulunmaktadır.

downton-abbey

5)Luther

Idris Elba’nın başrolünde yer aldığı Luther, aksiyon ve suç temaları üzerine başarılı bir dizi örneği. Ardında fazla iz bırakılmamış olan cinayetleri çözmeye çalışan dedektif Luther, aynı zamanda öfke kontrolünü de sağlamaya çalışmaktadır.

luther

6)Black Mirror

Teknoloji ve kapitalizm günden güne gelişmekte ve bu gelişimin sonuçları hakkında kimse endişe duymamaktadır. Bu endişe üzerine bir distopya ortaya koyan Black Mirror, her sezon ve her bölüm farklı konuları kurguluyor. En iyi İngiliz dizileri arasında yer alan Black Mirror, yakın geleceğimiz ile ilgili bir uyarı niteliğinde.

black-mirror-poster

7)Utopia

Tartışmalı bir şekilde iptal edilen Utopia, nüfus problemi üzerine verdiği aykırı mesajla ilgi çeken bir dizi. Çekim tekniklerinin, renklerinin ve kurgusunun eşsiz olması Utopia’yı oldukça özel bir dizi haline getiriyor.

Diğer İngiliz Yapımı Diziler

Skins, Shameless, My Mad Fat Diary, Misfits, Black Books, Broadchurch, Merlin, Spaced gibi İngiliz yapımı diziler de hatrı sayılır bir takipçi sayısına sahip.

  Karga
Yorum bırak