İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook Teröristik İçerikleri Tespit Edebilecek

Facebook Teröristik İçerikleri Tespit Edebilecek

Sosyal medyanın kitleleri harekete geçirici etkisi maalesef her zaman iyi amaçlar için kullanılmıyor. Özellikle terör örgütleri sosyal medya üzerinden militan topluyor ve bu nedenle birçok kişi terörist içerikler paylaşarak gençlerin beynini yıkıyor.

Facebook bu konuda dev bir adım attı ve terör örgütlerinin propagandasını yapan materyalleri ortadan kaldırmak için üst düzey bir yapay zeka teknolojisini devreye sokmaya karar verdi. Terörizm ile ilgili görüntü, video ve sahte hesap kümelerini kolayca tespit edebiliyor. Bu sistemin oturması için birçok ülkeyle işbirliği yapılması bekleniyor.

Video ve görsellerin dışında metinleri de tespit edebilen sistem için “terörist içeriklerin insanlara ulaşmadan hemen tespit edilmesi” amacıyla kurulduğunu belirten Facebook yöneticileri, daha açık olmak istediklerini belirttiler.

Paris’te de Uzmanlar Harekete Geçti

Facebook’un radikal İslamcıların güvenli haline gelen sosyal medyadan uzaklaştırılmaları için geliştirilen bu tür teknolojiler konusunda teknoloji şirketlerine de cezai yaptırımların uygulanabileceği belirtildi.

Facebook global politika müdürü BBC’ye verdiği demeçte, bu tür materyalleri bulmak ve ortadan kaldırmak için yeni yollar bulunması gerektiğini belirtti. Facebook’un terör grupları için düşman bir çevre olduğunu kanıtlayarak, örgütün propaganda yapmasına da engel olunacak.

Bundan sonra her türlü aşırılık içeren içeriğin kullanımına engel olunacak teknolojiye rağmen teknoloji şirketlerinin düşmanca tutumu güçlendirecek etkiler içinde olması durumunda da uluslararası yaptırımlara sahip olan cezalar uygulanması planlanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın