Facebook’un İkinci Patronu Sandberg’in Zuckerberg İle Olan Başarı Hikayesi


Facebook’un İkinci Patronu Sandberg’in Zuckerberg İle Olan Başarı Hikayesi

Mark Zuckerberg, 2007 yılında henüz olgunlaşmamış bir proje diyebileceğimiz Facebook üzerinde çalışırken, katıldığı bir yeni yıl partisinde Shaerly Sandberg ile tanışmış. O günden sonra ikili arasında hem sıkı bir dostluk hem de iyi bir iş ilişkisi kurulmuş ve bugün gelinen noktada Sandberg Facebook’un ikinci patronu konumunda.

Sandberg, 2007 yılındaki tesadüfi tanışmadan önce bir Google çalışanıydı. Daha sonra bizzat Zuckerberg’den aldığı başkan yardımcılığı teklifi için üç ay diretse de kabul etmiş. Sonunda beraber çalışmaya başlayan ikili, her hafta bu işe saatlerini vererek Facebook’u inşa etmeyi başardılar.

Haftalık Toplantı Geleneği

Sandberg tarafından Linkedn kurucularından biri ve aynı zamanda başkanı olan Reid Hoffman’a daha önce verilen röportajda, Sandberg ve Zuckerberg ortak çalışması için maddi bir anlaşma yapıldığı belirtiliyor. Sandberg bu konuda Survey Monkey’s CEO’su olan eşinden fikir istiyor ve eşi sorunları çözmelerini kolaylaştıracak bir anlaşma yapmalarını tavsiye ediyor. çünkü şu anki sorunlar hallolsa bile her an yeni sorunların çıkabileceğini ve işlerin daha da karışacağını söylüyor. Bu fikre Zuckerberg’in de sıcak bakması üzerine Sandberg ile Zuckerberg arasında anlaşma yapılıyor ve her hafta yapılan toplantılar ile tüm detaylar değerlendiriliyor.

Facebook’un Başarısı

Bu gelenek tam 9 yıldır aksamadan devam ediyor. Tüm bu çalışmaların neticesinde ise Facebook şu an gelinen noktada. Facebook kurulduğu 2007 yılından sonra tam anlamıyla bir patlama yaşadı. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan platformun popüleritesi hiç düşmeden devam ediyor. hatta son zamanlarda popüler olmaya başlayan İnstagram uygulaması da Facebook tarafından satın alındı ve geliştirildi. Yani şu an aslında Facebook tek değil birkaç platform üzerinden başarısını sürdürmeye devam ediyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’un İkinci Patronu Sandberg’in Zuckerberg İle Olan Başarı Hikayesi

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format