15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • Gerçekçi Ol İmkansızı İSTE; Che Guevara Kimdir?
24 Kasım 2016

Gerçekçi Ol İmkansızı İSTE; Che Guevara Kimdir?

Tarafından 0 299 Views

İrlanda ve Bask asıllı Arjantinli devrimci Ernesto Guevara de la Serna yani Che Guevara, 14 Haziran 1928 yılında Rosario, Arjantin’de dünyaya geldi. Hayatı boyunca sömürü, adaletsizlik, eşitsizlik ve yoksullukla mücadele eden Che Guevara, “Gerçekçi ol imkansızı iste” sözüyle de büyük ün kazandı.

Oldukça hareketli bir yaşam…

Daha iki yaşındayken astım krizi geçiren devrimci, hayatı boyunca bu hastalığıyla yaşayacaktı ancak buna rağmen oldukça hareketli bir çocukluk geçirdi. Satrançla ilgilenen Che, şiire ve edebiyata da merak saldı. Birçok ünlü ismin eserleriyle beslenen lider, kendisi de şiir yazıyordu.

Fotoğrafçılığa olan merakı gördüğü her şeyi fotoğraflamasını sağladı. Üniversitede tıp okudu. Öğrenciliği boyunca Latin Amerika’da uzun yolculuklara çıkan devrimci, orman köylerinde cüzzam ve bazı hastalıklar üzerine çalışmalar yaptı.

Devrime karar verişi…

1951‘de eski arkadaşı biyokimyager Alberto Granado ile uzun sürecek bir geziye çıkınca Latin Amerika’nın sömürülen köylülerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Bu gezi devrimci ruhunu ortaya çıkardı. Sınırları olmayan ve tek bir kültürle bağlanmış birleşik İber-Amerika’nın hayalini kurmaya başlayan Che, hemen üniversiteden mezun oldu ve gezilerine devam etti.

Ailesine devrim yoluna gerekirse öleceğini belirten bir mektup yazar. Gezilerinde okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretir,  matbaa kurarak yapacaklarını yazarak anlatır. Che, sadece halkın çalışmasını istemez. Kendisi de tarlalarda çalışır.

Öldürüldüğünde ise çantasından üç kitap çıkar. Bunlardan biri de Nutuk’tur. Dense de bu tartışmaya açık bir konu olduğu bilinmektedir.

Yorum bırak