Gerçekçi Ol İmkansızı İSTE; Che Guevara Kimdir?


İrlanda ve Bask asıllı Arjantinli devrimci Ernesto Guevara de la Serna yani Che Guevara, 14 Haziran 1928 yılında Rosario, Arjantin’de dünyaya geldi. Hayatı boyunca sömürü, adaletsizlik, eşitsizlik ve yoksullukla mücadele eden Che Guevara, “Gerçekçi ol imkansızı iste” sözüyle de büyük ün kazandı.

 

Oldukça hareketli bir yaşam…

Daha iki yaşındayken astım krizi geçiren devrimci, hayatı boyunca bu hastalığıyla yaşayacaktı ancak buna rağmen oldukça hareketli bir çocukluk geçirdi. Satrançla ilgilenen Che, şiire ve edebiyata da merak saldı. Birçok ünlü ismin eserleriyle beslenen lider, kendisi de şiir yazıyordu. Fotoğrafçılığa olan merakı gördüğü her şeyi fotoğraflamasını sağladı. Üniversitede tıp okudu. Öğrenciliği boyunca Latin Amerika’da uzun yolculuklara çıkan devrimci, orman köylerinde cüzzam ve bazı hastalıklar üzerine çalışmalar yaptı.

che-guevara

 

Devrime karar verişi…

1951‘de eski arkadaşı biyokimyager Alberto Granado ile uzun sürecek bir geziye çıkınca Latin Amerika’nın sömürülen köylülerini yakından tanıma fırsatı buldu. Bu gezi devrimci ruhunu ortaya çıkardı. Sınırları olmayan ve tek bir kültürle bağlanmış birleşik İber-Amerika’nın hayalini kurmaya başlayan Che, hemen üniversiteden mezun oldu ve gezilerine devam etti. Ailesine devrim yoluna gerekirse öleceğini belirten bir mektup yazar. Gezilerinde okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretir,  matbaa kurarak yapacaklarını yazarak anlatır. Che, sadece halkın çalışmasını istemez. Kendisi de tarlalarda çalışır. Öldürüldüğünde ise çantasından üç kitap çıkar. Bunlardan biri de Nutuk’tur.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçekçi Ol İmkansızı İSTE; Che Guevara Kimdir?

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format