Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

Grafoloji Nedir?

By Mehmet Gürkan on 27 Şubat 2016
0 426 Views

Grafoloji aslında Amerikan seri katil filmlerini izleyen herkesin bildiği bir alandır. Filmlerdeki ya da romanlardaki cinayet detektifleri, cinayetleri işleyen psikopatın karakter analizini çıkarmak için katil tarafından gönderilmiş el yazısı mektupları ya da katile ait olduğu düşünülen günlük gibi diğer yazılı kaynakları inceler.

Grafoloji uzmanları kişilerin el yazılarını inceleyerek kişinin karakterini büyük oranda tahlil edebilirler. İlk başta yok öle şey olmaz diyebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz bir grafoloji uzmanına analizinizi yaptırın. Çıkan doğru sonuçlar karşısında hayret edeceksiniz. Grafolojinin yüzde 95’lere varan doğru sonuç verme becerisi, bu alanın hayatın birçok alanında kullanılmasını beraberinde getirdi. Henüz ülkemizde çok popüler bir dal olmasa da özellikle Avrupa ülkelerinde grafoloji uzmanları ciddi olarak kullanılıyor.

Grafoloji ile Çocuk Gelişimi İzleniyor

Batı ülkelerinde grafoloji psikolojinin de önemli bir yardımcısı konumunda. Özellikle çocuk gelişimini takip etmede kullanılıyor. Grafoloji uzmanları çocukların duygusal gelişimlerini, sıkıntılarını, mutlu ya da mutsuz olduğu durumları el yazısı analizi yöntemi ile takip ediyor. Çocukların, çıkan sonuçlar doğrultusunda uygun rehberlik ve yönlendirmelerle korkularını, endişelerini oluşmuş ya da ileride oluşabilecek psikolojik sıkıntılarını çözmek amaçlanıyor.

Grafoloji İş Mülakatlarında Kullanılıyor

Grafoloji özellikle Fransa’da işe alımlarda kullanılıyor. Birçok şirket işe alacağı takım arkadaşlarının iş ile uyumunu ve kişilik analizlerini bu yöntemle elde ediyor. Grafoloji, Fransa’da önemli bir İK kaynağı olmuş durumda. Grafoloji yöntemini ileride daha da yayılmasını bekleyebiliriz. Eğer yeni bir meslek düşünüyorsanız Grafoloji uzmanlığını deneyebilirsiniz.

Leave a comment