İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HAMİLİLİKTE SİGARA KULLANIMI

Sigarayi bırakmak için sebepler saymakla bitmez. Eger bir bebek istiyorsaniz ya da hamileyseniz, sigarayi birakmak için daha önemli bir sebep olamaz.

Dogacak bebeğin sağlığı sizin için her seyden önemli olması kadar doğal bir şey yok herhalde.

Şu gerçekleri asla unutmayın: Sigara ve Bebegin Kilosu Hamileyseniz ve sigara içiyorsaniz, henüz doğmamış bebeğinizle de birlikte sigara içiriyorsunuz demektir!

Sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelerin bebeklerine göre daha zayıf doğması kadar anormal diyebileceğimiz bir şey yoktur sanırım. Eğer, hamilelik sırasında kendi bünyenizi dikkate alarak maalesef sigara içmeye devam ederseniz (bir paketten fazla), bebeğinizin kilosu diğer bebeklere oranla daha düşük olacaktır. Daha da kötüsü, nikotin bebeğinizin gelişimi için çok gerekli olan oksijeni siz zaten ona ulaştıramadan yok edeceksiniz. Bebeğin gelişimi elbette tehlikeye girecektir.

Sigara içen bir annenin zayıf ama önemli bir sağlık problemi olmayan bir bebek dünyaya getirdiğini düşünelim. Doğumdan sonra, bebek kilo alacaktır ama yedi yaşına geldiginde, yaşıtlarından çok daha zayıf, daha kısa boylu olacaktır. Zekasının düşük olma ihtimali de çok yüksektir.

Okula basladigi zaman, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazma söküp daha başarılı olurken, bu zavallı çocuk annesinin sigara içmesi yüzünden her konuda yaşıtlarından daha geri kalacaktır.

Sigara ve Bebek Ölümleri İstatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranı içmeyenler göre %50 daha fazladir. Ayrıca, sigara içenlerin bebekleri 21/2 oranında aniden ölüm riski taşır. Eğer hamile olmadan önce sigarayı bırakırsanız, tüm bu riskler dört ay içinde yok olacaktır.

Sigara ve Sağlınız

Anne olmak çok zor bir iştir. Çok sorumluluk gerektirir. Her anlamda sağlığınız iyi olması gereklidir.

Sigara içen insanlar, içmeyenlerden daha çok hastalanır, hemen hemen hepsinde ciddi sağlık sorunları çıkar ortaya.

Dünyada, her yıl akciğer kanserinden ölen sigara tiryakisi kadın sayısı 30.000’dir. Sigarayı hemen bırakırsanız, çocuklarınızla geçireceğiniz yılları arttırmış olacaksınız unutmayın.

Sigara ve Aile Sağlığı 

Sigara dumanı, pasif içiciler için de en az aktif içiciler kadar zararlıdır. Bu durum, çocuklar için daha da endişe vericidir. Onlarin bünyesi daha zayıftır ve henüz gelisme çağında oldukları için, oksijene, temiz havaya olan ihtiyaçları yetişkinlerinden daha fazladır.

Lütfen, çocuklarınızın yanında sigara içmeyin. Onları kendi ellerinizle zehirlemeyin.

Sigarayı Bırakarak Kazanacaklarınız

Siz sigarayı bırakınca, bebeğinizin kazanacakları sizin için yeterli degil mi? Onun sağllıklı doğması, sağlıklı büyümesi anne-baba için büyük bir hazinedir.

Evinizde sigara tüketimi sona erdikten sonra, çok kisa bir süre içinde hem siz hem de tüm aileniz daha temiz ve saglıklı bir ortamda yaşamaya başlayacaksınız. Kısa sürede, hiç sigara içmeyenler gibi sağlığınıza kavuşacaksınız.

Sigara bırakmak çok kolay bir degildir, ama asla imkansiz degildir.

Kendinize bırakmak için bir tarih ve bir yol belirleyin.

Aileniz için yapabileceğiniz daha iyi bir sey olamaz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın