Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018

Harper Lee Hayata Veda Etti

By Mehmet Gürkan on 26 Şubat 2016
0 246 Views

Bir döneme damgasını vurmuş Amerikalı yazar Harper Lee ikinci ve son kitabı Git Bir Bekçi Tut’u yayınladıktan 7 ay sonra hayata veda etti. Tek bir kitap ile Amerikan edebiyatına damga vuran yazar, ilk kitabı Bülbülü Öldürmekten sonra 55 yıl boyunca birkaç deneme dışında hiçbir şey yayınlamadı. Ancak Bülbülü Öldürmek, edebiyat ve okur çevrelerinde yarattığı büyük etki ile Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden biri oldu.

Ünlü Amerikalı gazeteci Truman Capote ile çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Truman Capote’in gerçek bir cinayet davasını anlattığı Soğukkanlı kitabındaki karakterlerden biridir. 2005 yılında çekilen Capote filmi, o dönemi anlatıyor. Ünlü oyuncu Sandra Bullock, filmde Harper Lee’yi canlandırıyor.

Yazar özel hayatında münzevi bir yaşamı tercih etti. Neredeyse hiçbir söyleşi ve program talebini kabul etmedi. 89 yaşında doğduğu büyüdüğü ve nerdeyse hiç terk etmediği Alabama’da hayata gözlerini yumdu.

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek ilk yayınlandığında satış rekorları kırarak birçok ödül aldı. Eser yazarın yaşadığı Alabama’da geçiyor. Eser Scout adındaki 10 yaşındaki küçük bir kızın gözünden siyahlara karşı uygulanan ırkçılığı ve buna karşı mücadele veren insanları anlatıyor. Yazar Bülbülü Öldürmek ile 1961 yılında en prestijli Amerikan edebiyat ödülü olan Pulitzer’i kazandı. Bir yıl sonra başrolünde Gregory Preck’in oynadığı kitaptan uyarlanan film, en iyi film Oscar’ını aldı. Bülbülü Öldürmek 40 milyondan fazla satarak tüm zamanların en başarılı romanlarından biri oldu.

  Kitap
Leave a comment