Hitler, Che, Gandhi, Washington, Büyük İskender, Fatih Sultan Mehmet Hakkında Bilmedikleriniz


HİTLER, CHE, GANDHİ, WASHİNGTON, BÜYÜK İSKENDER, FATİH SULTAN MEHMET Hakkında bilmediklerinizi sizler için listeledik!

Adolf Hitler, Hiçbir zaman araba sürmeyi öğrenememiştir. Tek kız arkadaşı intihar etmiştir. Ölmeden önce evlendiği eşi iki kez intihara teşebbüs etmiştir. Uykusuzluktan çok mustaripti. Elmalı pasta, çikolata ve sıcak çikolataya tutkuyla bağlıydı. Sakallarını asla başkasına kestirmezdi. Hayatının son günlerinde anılara ve astrolojiye merak sarmıştı. Vejetaryendi. Uzun yürüyüşler dışında spora hiçbir şeklide ilgi duymamıştır. Kolonya ve sigaradan nefret ederdi. 1938 ve 1939 da Nobel barış ödülüne aday gösterilmiştir.

adolf-hitler

Che Guevara, İrlanda asıllı bir ailenin çocuğudur. Küba’dan ayrılmadan önce Castroya eğer son saatim beni başka bir gökyüzünün altında bulursa son düşüncem bu halk ve özelliklede sen olacaksın demişti. Castro Che nin ölümünü uzun bir süre kabullenememiştir. Günlük konuşma dilinde dostum adına gelen Che adını kendine yakıştıran Kübalı Devrimci Antonia’dır. Che nin nikona dönüşen fotoğrafını çeken ve bunun alakasız ürünlerin üzerine konulmasını istemeyen Cor da 200 yılında ünlü Rus içki markasına dava açmış ve kazandığı 50 bin dolarlık tazminatı da Küba sağlık sistemine bağışlamıştır.

che-guevara

Mahatma Gandhi, küçükken karanlıktan korkardı. 13 yaşında iken 14 yaşında bir kızla evlenmiştir. Aday gösterildiği Nobel barış ödülünü alamadan öldürülmüştür. Doğum günü Hindistan’da resmi tatil oldu. Ülkesinde ulusun babası adını almıştır. İlk hocasından dolayı İngilizceyi İrlanda aksanıyla konuşurdu. Temel olarak meyve, keçi sütü ve zeytinyağıyla beslenirdi.

mahatma-gandhi

  George Washington, hiçbir okula gitmemiş sadece birkaç hocadan özel ders almıştır. Çok iyi bir atlet binici ve dansçıydı. 14 yaşındayken İngiliz Kraliyet Donanmasına katılmıştır. Karısı ve yakın arkadaşları ona General diye seslendirdi. Ülkenin önde gelen likör ve viski üreticilerinden biriydi. Topraklarında mariano yetiştirirdi. Köleliğin kaldırılmasından sonra serbest bıraktığı 100 kadar kişinin bakımını üstlenmiştir. Başkan olan ilk masondu. Ve yaygın kanaatin aksine hiçbir zaman peruk takmamıştır.

George Washington, unfinished portrait, Gilbert Stuart (1755-1828 American), portrait, portrait, Stuart, Stuart, gilbert Stuart, gilbert Stuart, George Washington, George Washington, President, President, American history, American history, Washington, Wa
George Washington, unfinished portrait, Gilbert Stuart (1755-1828 American), portrait, portrait, Stuart, Stuart, gilbert Stuart, gilbert Stuart, George Washington, George Washington, President, President, American history, American history, Washington, Wa

Büyük İskender, resimlerinin aksine Makedon standartlarına göre kısa boyluydu. Savaş taktikleri birçok askeri akademide ders olarak işlendi. Tarihçilerin çoğu tarafından tarihin en başarılı kumandanı olarak kabul edilmiştir. Aristo’dan din, mantık, felsefe, tıp, ahlak dersleri almıştır. Yine tarihçilerin büyük çoğunluğuna göre generali ve yakın koruması arasında bir ilişki vardı. Seferleri boyunca toplam 16 bin kilometre yok kat etmiştir. Yaralandığı savaşların ardından bölgedeki halkı ibreti Âlem olsun diye katlettirirdi. Seferleri için terk ettiği ana yurduna bir daha dönememiştir. Flüt çalmaktan, tiyatrodan, avlanmaktan ve şiirden hoşlanırdı.

Fatih Sultan Mehmet Han, iyi bir şairdir. 30 kadar şairi maaşa bağlamıştır. Kanuniden de önce bir kanunname hazırlatmıştır. Otlukbeli savaşında Uzun Hasanı yenince zaferini kutlamak için 40 bin esiri serbest bırakmıştı. 900 bin metrekare olan Osmanlı topraklarını 2 milyon 214 bin metre kareye çıkarmıştır. Ölümünün ardından Papa kutlama amacıyla 3 gün boyunca Çan çaldırdı. Hristiyanlar Konstantin’e Polisin düşmesini dünyanın sonu olarak değerlendirmiş Fatihi Deccal olarak görmüşlerdir.

fatih-sultan-mehmet-han

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hitler, Che, Gandhi, Washington, Büyük İskender, Fatih Sultan Mehmet Hakkında Bilmedikleriniz

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format