Wednesday, July 18, 2018
  • Wednesday, July 18, 2018

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi Sinema Filmi 28 Ekimde Sinemalarda!

By on 18 Ekim 2016 0 93 Views

Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) ‘in doğumunu, çocukluğunu ve gençlik yılların ile İslam’ın doğuşunu anlatan  Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi 28 Ekim’de sinemalarda!

İki yıllık uzun bir araştırmanın ardından çekimleri 5 yılı bulan ve 30 Milyon dolar bütçe harcanan, Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi sinema filmi, Hz. Muhammed’in doğuşunu, çocukluğunu ve gençlik yılları ile İslam’ın doğuşunu, aynı zamanda yaşadığı süre boyunca çevresinde yaşanan olayları da farklı bir bakış açısı ile ele almaktadır.

Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi sebebiyle tedirgin olan Mekke halkı çaresizdir. Hz. Muhammed’e hamile olan Hz. Amine geri kalan Mekke halkı gibi kaçıp dağlara saklanamaz. Abraha kimseciklerin olmadığı şehri kolayca ele geçirebileceğini düşünür ancak filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Ardından milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutarak yok ederler. Bu olaydan tam bir ay sonra Hz. Muhammed doğmuştur.

Hz. Muhammed hakkında ikinci sinema filmi!

Senaryosunu Mecidi ile Kambuzia Partovi’nin kaleme aldığı filmde, genç ve profesyonel oyunculardan oluşan bir ekip rol aldı. İtalya’dan bazı yönetmenlerin de yer aldığı film, Çağrı filmini de geçerek İslamiyet ile ilgili bugüne dek yapılmış en iddialı film olmayı hedefliyor.

Film için platoların hazırlanması 3 sene sürdü. Bu platolarda 40 yıl daha tarihi filmlerin çekilebileceği sağlamlıkta setler hazırlandı. Film için hiçbir masraftan kaçınılmadı ve 30 milyon dolar harcandı. Çekimleri 1 yıl, post prodüksiyonu ise 2 yıl süren proje için İran’ın horasanşehrinin güneyindeki Allahyar köyüne, o dönemin Mekke’sini tasvir eden özel bir set kuruldu. Film efektleri için Oscar ödüllü Scott Anderson ve

Vittorio Storaro ile çalışıldı, müzikleri ise Hintli besteci A.R.Rahman’ı çalıştıran Mecidi yaptı. Yönetmen filmin çekmesindeki en büyük amacın İslamiyetin bir hoşgörü dini olduğunu insanlara göstermek olarak belirtiyor.

Leave a comment