16 Kasım 2018
  • 16 Kasım 2018

İnsan da kıtalar gibi insanlardan uzaklaşıyor mu?

Tarafından Karga Tarih 17 Ekim 2017
0 247 Views

Çin Müzesinde ilginç bir sergi; “Siyah İnsanlar ve Afrika Canlıları” Farklı Kıtalarda yaşamak insani değerlerimizin farklı olması anlamına mı geliyor? İnsan da kıtalar gibi insanlardan uzaklaşıyor mu?

Racist Museum Exhibition

“You don't compare an African man to an ape.”

AJ+ paylaştı: 13 Ekim 2017 Cuma

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki bir müzede; Afrikalıları vahşi hayvanlarla karşılaştıran fotoğraf sergisine olan şikayetlerin ardından kaldırıldı.
Wuhan’daki Hubei Eyalet Müzesi’ndeki ‘This Is Africa‘ sergisinde, Yu Huiping‘in çektiği fotoğraflarla benzer ifadelerle Afrika canlıları ile siyah insanları karşılaştırmak için yan yana yerleştirildi.
Birinde, yaşlı bir adamın fotoğrafı bir maymunun yanında yerleştirilirken çekilen pozlardan bir diğerinde, omuzunda bakan genç bir Afrikalı adamın görüntüsü, aynı pozda bir çita.

Asıl haberimizin vurucu noktası geliyor işte;

Sergi küratörü The New York Times‘a verdiği demeçte;
“müzede Afrikalıların yanı sıra Çin’de yaşayan öğrencilerin de bulunduğu birçok şikayet geldi.  Bu hiç de şok edici değil. Afrikalı’lar burada Çin’de veya başka yerlerde ırkçılığa yabancı değildir. Ancak, Çin ile Afrikalılar arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleşmesine ve etkileşimlerinin derinleşmesine rağmen, açıkça bu kadar ırkçılık ve kültürel anlayış eksikliği var “

diye belirtiyor Tsinghua Üniversitesi’nde küresel meselelerde eğitim gören bir Gana’lı hoca Zahra Baitie.

Sergi planlayıcısı Wang Yuejun, şikayetlerin “müzenin tam olarak anladığını” söyledi. Ayrıca, gördüklerini kültürel bir yanlış anlama olarak haklı göstermeye çalıştı.
“Sergi ana kitlesi Çinliler. Çin estetiğinde, insanları hayvanlarla karşılaştırmak saldırgan bir tutum değildir”
dedi.
Wang, Çinli hayvan totemlerine taptığına ve Çin zodyak sisteminde bir doğum yılının bir hayvana ait olduğunu belirtti. Fotoğrafçıların hayvanların yüz özelliklerini insanlarla karşılaştırma kararını savundu.
“İnsanlara nereden geldiğimizi unutmamamız gerektiğini hatırlatmak.”

diye de eklemiş. İnanılmaz değil mi? İnsan, ama kıtalar farklı

Yorum bırak