Thursday, July 19, 2018
  • Thursday, July 19, 2018

Işığın ve Gölgelerin Ressamı Rembrandt kimdir?

By Karga on 2 Aralık 2016
0 195 Views

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 15 Temmuz 1606 yılında Hollanda’nın Leiden’in kentinde dünyaya gelmiştir. Gravür baskı ve yaptığı yağlı boya tabloları ile dünyaya ün salan sanatçı, kullandığı resim teknikleri ile “ışığın ve gölgelerin ressamı” unvanını almıştır.

Hollanda’nın sanat, bilim, teknoloji ve ticarette bir numaralı olduğu Altın Çağında yaşayan Rembrandt’ın 20’den fazla ünlü eser ve tablosu vardır.

(Rembrandt’ın ünlü tablosu “İshak’ın Kurban Edilişi)

rembrandt-5195-ibrahimin-ishaki-kurban-etmesi

Cornelia adlı bir fırıncı ve Harmen Gerritsz adlı varlıklı bir değirmencinin oğlu olarak Hollanda’nın Leiden kentinde dünyaya gelen Rembrandt, çocukluğunu refah içerisinde geçirmiştir. Leiden üniversitesinde öğrenimine başlayan Rembrandt, ressam Jacob van Swannenburg’un beğenisi almış ve onun öğrencisi olmuştur. 1625’de arkadaşı ve kendisi gibi ressam olan Jan Lievens ile birlikte ufak bir atölye açmıştır.

Kendini resim alanında iyice geliştiren Rembrandt, 1627 yılında ilk öğrencisini kabul etmiş ve bir süre daha ufak atölyesinde çalışmayı sürdürmüştür. 1629 yılında ünlü matematikçi Christiaan Huygens’in babası, hükumet adamı ve şair olan Constantijn Huygens tarafından yeteneği keşfedilmiş ve Hollanda prensi Frederick Henry’e önerilmiştir. Prens Frederick yaklaşık 17 yıl boyunca Rembrandt’tan tablo satın almıştır.

1630’da bir hastalık sonucunda babasını kaybeden Rembrandt, aile reisini kaybetmesinin resim kariyerinin önüne geçmesine izin vermemiş ve babasının ölümünden tam 3 yıl sonra Amsterdam’da Hendrick van Uylenburg’ın evini kiralamıştır.

(Rembrandt’ın Amsterdam’a taşındığı zaman çizdiği “Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi” adlı tuval üzerine yağlı boya çalışması. Ünlü eser şu anda Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisinde sergilenmektedir.)

rembrandt_harmensz-_van_rijn_007

Rembrandt 1634 yılında, evini kiraladığı Hendrick van Uylenburg’un kuzeni olan Saskia van Uylenburg ile evlenmiştir. Çift 1635 yılında doğan Rombertus ve 1638 yılında dünyaya gelen Cornelia adlarındaki çocukları 1 yaşına bile basmadan ölmüş ve tekrardan 1640 yılında doğan ve yine Cornelia adını verdikleri 3. çocukları da 1 hafta geçmeden hayata gözlerini yummuştur. Cornelia’nın ölümünün gerçekleştiği yılda Rembrandt’ın annesi vefat etmiştir.

Yaşadıkları bu ölümlerin ardından 1641 yılında Titus adında dünyaya getirdikleri erkek çocuk yaşasa da Rembrandt’ın eşi Saskia doğum sonrasındaki tıbbi rahatsızlıklardan dolayı vefat etmiştir. (Geçirdiği bu talihsiz olaylardan sonra Rembrandt, ruhsal olarak büyük bir çöküntü yaşar ve birçok kadınla kısa süreli olarak ciddi olmayan ilişkiler yaşamaya başlar.)

Varlıklı bir hayat geçiren Rembrandt 1656 yılında iflas etmiştir ve birçok eseri dahil olmak üzere evi ve canı gibi sevdiği antika eşya koleksiyonu da borçların yerine geçmesi için satılmıştır.

1668 yılında oğlu Titus vefat etmiş, yaklaşık 1 yıl sonra; 4 Ekim 1669’da da Rembrandt Harmenszoon van Rijn hayata gözlerini yummuş ve Amsterdam’da yer alan Westerkerk’te nerede olduğu bilinmeyen bir mezarlığa gömülmüştür.

(Rembrandt’ın, ölmeden 3 sene önce yağlı boya ve tuval üzerine yaptığı “Yahudi Gelini” tablosudur. Amsterdam’da “Rijksmuesum” adlı müzede sergilenmektedir.)

rembrandt_harmensz-_van_rijn_-_portret_van_een_paar_als_oudtestamentische_figuren_genaamd_het_joodse_bruidje_-_google_art_project