İsmet İnönü’ye, Adolf Hitler’den gelen mektup ve cevabı


Almanya devlet başkanı Adolf Hitler ikinci dünya savaş sırasından dönemin Cumhurbaşkanı İsmen İnönü’ye bir mektup gönderir. O sıralarda Alman orduları Fransa dahil  avrupa kıtasının büyük bir kısmını işgal etmiş balkanlardan geçerek Trakya bölgesine yani Türkiye’ye yönelmişti. Türk Genelkurmayı, İstanbul’un boşaltılması dahil her türlü senaryoyu masaya yatırmıştı.

Olası durumlara karşı yapılan hazırlıkları takip eden Hitler, gönderdiği mektupta “Sizin ülkenize saldırmayacağım,” şeklinde kendince bir güvence veriyor, ancak bu güvencenin arkasına bir de gözdağı ekliyordu: “Türk hükümeti bizi bu tutumumuzu değiştirmeye mecbur edecek önlemler almaya yönelmezse…”

 

Hitler’in bu gözdağı mektubuna İsmet İnönü’nün 12 Mart 1941’de verdiği cevap da aynı nazik üslupla Türkiye’nin Almanya aleyhine bir tutum içinde olmadığını belirtiyor ve aşağı yukarı aynı ifadelerle bir gözdağı içeriyordu:

“Alman hükümeti, Türk hükümetini, bu tutumunu değiştirmeye mecbur edecek önlemler almaya yönelmediği sürece…”

Alman araştırmacı Lothar Krecker, Türk-Alman ilişkilerini inceleyen  detaylı bir araştırmasında bu mektuplaşma için özet olarak şu yorumu yapmıştı:

“O sıralarda kudretinin zirvesinde olan Hitler, bu gibi sözlere nadiren muhatap olmuştur. Bu olaydan sonra, Türkiye ile ilişkilerinde daha dikkatli olma gereğini hissetmiştir.”

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsmet İnönü’ye, Adolf Hitler’den gelen mektup ve cevabı

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format