Wednesday, July 18, 2018
  • Wednesday, July 18, 2018

İstiklal Şair’nin Açlıktan Ölen Oğlu; Emin Akif Ersoy Kimdir?

By on 5 Aralık 2016 0 157 Views

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’in üç oğlundan biridir. Ortanca sırada olan Emin Akif Ersoy 1908 senesinde doğmuştur. Birinci oğlu İbrahim Naim Bey 1.5 yaşında vefat etmiş, Tahir Bey 12 Nisan 2000 senesinde ölmüştür. 3 kızı daha vardır istiklal şairinin.

 

Mehmet Akif ERSOY mebus olduğunda ona Taceddin Dergâhında yer ayarlamış, daha sonra Emin’i Kastamonu’na göndermiştir. Pek çok şehri oğluyla gezmiş. Ben öleceksem o da benimle ölsün, diyecek kadar evlat sevgisi beslemiştir.  Daha sonra bu anıları Emin Bey yayınlarmıştır. 1925 senesinde sürgün edilen Mehmet Akif yanında ailesini de götürür. 1934 senesinde askerlik için yurda döner. Tekirdağ’da askerlik yaptığı sırada tefsir ve Kuran dersi verdiği için hapse atılır. Hapisten kaçar ancak Hatay’da yakalanır. Bir süre askerlik yaptıktan sonra, hayatının geri kalan günlerinde çok kötü durumlarla karşılaşır.

 

Meyhanelere düşer, içki bağımlısı olur. Eroin kullanır. Hırsızlık yaptığı ve tanınmış gazetecilere gidip para dilendiği de olmuştur. Devlet ona sahip çıkmaz, akrabaları ve kardeşleri de onu öteler. 24 Ocak 1967 senesinde İstanbul Beşiktaş’ta bir kamyonda soğuktan ve açlıktan ölür.

 

emin-akif-ersoy

Leave a comment