İstiklal Şair’nin Açlıktan Ölen Oğlu; Emin Akif Ersoy Kimdir?


İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’in üç oğlundan biridir. Ortanca sırada olan Emin Akif Ersoy 1908 senesinde doğmuştur. Birinci oğlu İbrahim Naim Bey 1.5 yaşında vefat etmiş, Tahir Bey 12 Nisan 2000 senesinde ölmüştür. 3 kızı daha vardır istiklal şairinin.

 

Mehmet Akif ERSOY mebus olduğunda ona Taceddin Dergâhında yer ayarlamış, daha sonra Emin’i Kastamonu’na göndermiştir. Pek çok şehri oğluyla gezmiş. Ben öleceksem o da benimle ölsün, diyecek kadar evlat sevgisi beslemiştir.  Daha sonra bu anıları Emin Bey yayınlarmıştır. 1925 senesinde sürgün edilen Mehmet Akif yanında ailesini de götürür. 1934 senesinde askerlik için yurda döner. Tekirdağ’da askerlik yaptığı sırada tefsir ve Kuran dersi verdiği için hapse atılır. Hapisten kaçar ancak Hatay’da yakalanır. Bir süre askerlik yaptıktan sonra, hayatının geri kalan günlerinde çok kötü durumlarla karşılaşır.

 

Meyhanelere düşer, içki bağımlısı olur. Eroin kullanır. Hırsızlık yaptığı ve tanınmış gazetecilere gidip para dilendiği de olmuştur. Devlet ona sahip çıkmaz, akrabaları ve kardeşleri de onu öteler. 24 Ocak 1967 senesinde İstanbul Beşiktaş’ta bir kamyonda soğuktan ve açlıktan ölür.

 

emin-akif-ersoy

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstiklal Şair’nin Açlıktan Ölen Oğlu; Emin Akif Ersoy Kimdir?

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format