15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • Japonya İmparatoru Akihito’nun Yaşam Öyküsü, İmparatoru Akihito Kimdir?

Japonya İmparatoru Akihito’nun Yaşam Öyküsü, İmparatoru Akihito Kimdir?

Tarafından Tarih 21 Kasım 2016 0 420 Views

Japonya İmparatoru Akihito’nun yaşam öyküsü. Yaklaşık otuz yıldır tahta olan imparatorum yakın zamanda sağlık sebepleri ile tahtan çekilmesi bekleniyor.

Japonya’nın mevcut hükümdarı Akihito, 23 Aralık 1923 tarihinde Tokyo’daki imparatorluk sarayında dünyaya geldi. Babası zamanın Japon İmparatoru Hirohito, annesi İmparatoriçe Nagako’dur. II.Dünya Savaşı başladığında yedi yaşındaki prens başkentten uzağa, bir dağ kasabası olan Nikko’ya gönderildi.

Akihito, 10 Kasım 1951’de resmen veliaht prens ilan edildi. Ertesi yıl Gakusuin Üniversite’sinde siyaset ve ekonomi eğitimi almaya başladı. Ancak eğitimi sadece iki yıl sürdü ve herhangi bir derece ya da diploma almadan ayrıldı. Akihito, 1957 yılında ünlü bir iş adamının kızı olan Michiko Soda ile tanıştı.Bir yıl sonra nişanlandılar. Michiko Soda kraliyet ailesine giren ilk halktan kişiydi.Çift çocuklarını kendileri yetiştirerek yüzyıllardır devam eden kraliyet geleneğini bozdular. Prens Naruhito, Prens Akishino ve Prenses Sayoko çoğunlukla ebeveynleri tarafından büyütüldü.

Akihito, veliaht prens olduğu dönemde yurt dışında diplomatik görevlerde babasını temsil etti. 1987 yılında babasının hastalığı üzerine ülkeye döndü. 7 Ocak 1989’da babasının ölümü üzerine tahta çıktı. Japonya’da kraliyet ailesinin en önemli görevi gelenekleri korumaktı. İmparator Akihito, bir yandan bu prensibe uygun hareket ederken bir yandan da monarşiye insani unsurlar katmaya çalıştı. Babası gibi dini kıyafetler giyerek Şinto törenlerine katılmayı da sürdürdü.

japan-emperor-akihito

Japonya’nın gelenekçi yaklaşımına rağman İmparator Akihito, II.Dünya Savaşı sırasında Pasifik ve doğu Asya’daki insanlık suçları için üzgün olduğunu söyledi. Bu ülkelere yaptığı ziyaretler sırasında da bunu dile getirdi.2005 yılında Saipan adasına yaptığı ziyarette sadece Japon askerlerinin değil; Koreli işçilerin, Amerikan askerlerinin ve ada sakinlerinin de mezarlarını ziyaret etti.

İmparator Akihito babası gibi biyolojiye ilgi duyuyordu ve doğal yaşam alanlarının korunmasına büyük önem gösterdi. Bu alanda yapılan araştırmalara da büyük destek verdi.İmparatorum kendisi de gobiler, kayabalıkları ve deniz yaşamı hakkında uzun yıllar süren araştırmalar yaptı.

İmparator Akihito’nun sağlığı 2003 yılından itiberen kötüleşmeye başladı. Bağırsak kanseri geçirdi ve hastalık süreci halk ve medyanın sürekli gündemi haline geldi. Japon Haber Ajansı, 2016 yılında 82 yaşındaki İmparator’un sağlık sebepleriyle emekli olup tahtını Prens Naruhito’ya bırakacağını duyurdu.

  Karga
Yorum bırak