Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

John Lennon’dan Kraliçeye Yazılan Mektup Bulundu

By on 31 Ekim 2016 0 111 Views

Britanya İmparatorluk Nişanı’nı iade etmesi ile bilinen John Lennon‘ın bu iade için yazdığı mektup seneler sonra bir plak içerisinde bulundu. Araba arkası ikinci el satışı yapılan bir bölgede bulunan ve 10 sterline satılmış olan plağın kapağından çıkan bu mektup için şimdi 60 bin sterlin değer biçildi.

Efsane Beatles grubundan çıkarak kendi ününü duyuran ve efsane bir müzik tarzını herkese sevdiren John Lennon, seneler önce kendisine verilmesi layık görülen Britanya İmparatorluk Nişanı‘nı reddetmişti. Kraliçe tarafından verilen bu nişan, başarılı insanlar için layık görülen bir ödüldü. Bu mektupta iadenin gerekçelerini yazmış olan John Lennon’ın neden mektubu vermediği de, üzerindeki mürekkep lekesinden anlaşılabiliyor. Kraliçeye mürekkep lekeli bir mektubun verilmesinin uygun olmadığını tahmin eden bazı uzmanlar, diğer mektubun aslında ikinci olarak yazılmış bir iade gerekçesi olduğunu öne sürdü. Müzik hafıza uzmanı olarak görev süren Darren Julien, bu mektubun inanılmaz bir buluş olduğunu ve dikkatle korunması gerektiğini belirtti. Buckingham Sarayı‘na gitmeyen bu mektup için şimdi müzede korunması ve satışa çıkarılmaması gerektiği konuları da konuşulmaktadır.

Mektuptaki iade gerekçeleri aynı zamanda John Lennon’ın gündem olaylarına karşı tepkisini de içerecek bir üsluba sahiptir. Mektupta yer alan ifadeler ise şöyle; “MBE Nişanı’nı, Britanya’nın Nijerya-Biafra’ya müdahalesini, Amerika’nın Vietnam’da olmasını ve şok politikasının yayılmasını protesto etme amacıyla iade ediyorum.”

Leave a comment