Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

Kadına şiddet temalı 5 efsane film

By on 24 Ağustos 2017 0 217 Views

Farklı konularda da olsa kadına şiddet temalı birbirinden farklı film seçenekleri bulunmaktadır. Yerli veya yabancı film seçeneklerinde farklı şekillerde de olsa kadına uygulanan şiddet farklı açılardan ön plana çıkartılmıştır. Bu konuda özellikle tercih edilebilecek geçmişten günümüze gelen farklı film seçenekleri arasında 5 tanesi şu şekildedir;

Kurtuluş Son Durak

2012 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Yusuf Pirhasan yer alıyor. Farklı mesleklerde ve sosyal alanlarda yaşamını sürdürmekte olan kadınları konu almış bir filmdir. Filmde bulunan kadınlardan bir tanesi şiddete maruz kalmaktadır. Filmdeki karakteri de Gülnur çocukları için yaşamış olduğu bu şiddete katlanmaktadır. Zaman içerisinde kadınlar güçlerini birleştirerek daha güçlü olduklarını ve şiddete karşı koyabileceklerini anlarlar.

Sleeping With The Enemy – Yatağımdaki Düşman

1991 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Joseph Ruben yer alıyor. Laura kocasının dediğini iki etmeyen bir kadındır. İstediği her şeyi yapmaktadır. Dışarıdan bakıldığında çok iyi bir aile gibi görünseler de eşinin psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle aile içerisinde şiddet bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=wa_gouWbSQ8&list=PLoWPQ-BTPZZ0es7Dc_XX-erlIKNMkx2GS

I Spit on Your Grave – Mezarına Tüküreceğim

Filmin yönetmen koltuğunda Steven R. Monroe yaralıyor. Sessiz ve sakin bir yaşam sürmek isteyen genç bir kadının hayat gayesini konu almaktadır. Nehir kenarında sakin bir evde yaşamını sürdürmeye karar verdikten sonra durumun hiç de beklemediği şekilde gelişmesi ile eziyet ve şiddete maruz kalmaktadır. Bu durum üzerine kadın intikam almak için farklı girişimlerde bulunmaktadır.

Barda

2007 yapımı olan filmin yönetmen koltuğundan Serdar Akar yer almaktadır. Genç bir grubun barda düzenlemiş olduğu eğlence sırasında yabancılar tarafından rahatsız edilmesi üzerine çıkan bir olayı konu almaktadır. Barda eğlenmekte olan grubun rehin alınmasıyla devam eden olay üzerine kadına şiddet farklı şekillerde ortaya koymaktadır. Uzun süre şiddet gören bayanlar aynı zamanda cinsel olarak da istismar edilmektedir.

The Stoning of Soraya M. – Soraya’yı Taşlamak

Filmin yönetmen koltuğundan Cyrus Nowrasteh yer almaktadır. Gerçek bir hikayeden beyazperdeye uyarlanmış olan film de İran’da seyahat etmekte olan bir gazetecinin aracına nasıl bir köyde bozulması üzerine gelişen olaylar konu alınmıştır. Gazeteci köyde Zehra ismindeki bir bayan ile yapmış olduğu diyalog sayesinde kardeşi Soraya’yı kaybetmiş olduğunu öğrenir. Kardeşinin taşlanarak öldürülmüş olduğunu ve bu olayın üstünün örtülmemesi için gazeteciye her şeyi anlatmaktadır.

 

 

 

Leave a comment