Kamikazenin Gerçek Tarihi


Kamikaze terimini hemen hepimiz biliriz. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Japon pilotları uçaklarını silah olarak kullanarak intihar saldırılarına başladı. Amerikalıların Japon adalarına yaklaşmasını önlemek isteyen Japon pilotlar çaresizce  kamikaze saldırılarına başladı.

Kamikaze terimi Japonca bir terimdir. “Kami” yani “Tanrı” ve “Kaze” yani “Rüzgar” kelimelerinden meydana gelmiştir. “Tanrının Rüzgarı” anlamına gelmektedir. Kamikaze, Japonların Cengiz’in torunlarından Kubilay’ın 1281 tarihinde Japonya’yı fethetmek için gönderdiği büyük orduyu yok eden fırtınaya verdikleri addır. Japon tarihi için kutsal kabul edilir. Japonlar bu nedenle 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan kuvvetlerini durdurmak için bu kutsal ismi tercih etmiştir. Kamikaze ismi Japonların intihar görevinden beklentilerini ve göreve atfettikleri kutsallığı ifade eder.

1281 Kamikaze Tayfunu

Büyük Moğol hükümdarı Kubilay, elçilerini öldüren Japonları cezalandırmak ve Japonya’yı kontrolüne almak için büyük bir ordu hazırlanmasını emretti. Kubilay’ın kontrolündeki Kore ve Çin tersaneleri Uzak Doğu’nun o güne kadar gördüğü en büyük donanmayı inşa etti. Binlerce gemiden ve 200 bine yaklaşık savaşçıdan oluşan birleşik donanma 1281 yılı Haziran ayının ortasında Japonya’ya ulaştı. İşgali bekleyen Japonlar sahile 2 metre yüksekliğinde duvarlar inşa etmişti. Yüksek duvarlar ve samurayların sert direnişi nedeni ile birleşik ordu istediği şekilde kıyıya çıkamadı. Ancak bir mucize olmazsa kaçınılmaz son kesindi. Üstün savaş aletleri ve sayı üstünlüğüne sahip birleşik ordunun zaferi zaman meselesi idi. Mucize gerçekleşti. Beklenmedik bir anda patlayan tayfun birleşik donanmayı sildi süpürdü. Kamikaze Japonya’yı kurtarmıştı. Kutsal “kamikaze” terimi, yüzlerce yıl sonra Japonya’yı kurtarmak için kendini feda eden intihar pilotlarına verilen isim oldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamikazenin Gerçek Tarihi

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format