Karga’nın mitolojideki yeri ve kısaca karga


 

Karga familyası kargagiller (Corvidae) içindedir. Corvus cinsini oluştururlar, büyük yapılı, düz gagalı, ince pençeli, tüyleri genelde siyah, yüksek ve sesleri oldukça rahatsız edici kuş türüdür. Genelde leş yiyenlerine karakarga veya kuzgun denir. Kuzgun Osmanlı Türkçesinde kelâg (Farsça: کلاغ) olarak geçer.

Kargaların tuhaf sesleri vardır. Simsiyah renkleri ve parlak olan cisimlere düşkünlükleriyle sanata ve mitolojiye sürekli konu olmuşlardır. Kimi hikayelerde ise zeka seviyeleri düşük olarak gösterilmelerine rağmen çoğu araştırma karganın en zeki kuş olduğunu göstermektedir. Kargaların köpek ailesinden kurt gibi zeki hayvanlarla nerdeyse eşit zekaya sahip olduğu düşünülmektedir.

 

Kargaların müthiş derecede ses taklidi konusunda yetenekli hayvanlar olduğu bilinir. Yapılan kimi araştırmalarda yaklaşık 90 kelimeyi ve 40 cümleyi ezberleyen kargalar görülmüştür. Bazı kargalar ise sahiplerinin seslerini taklit ederler bunu yaparakta köpek ve atları isteyerek kızdırırlar. Bunun yanında oldukça meraklı hayvanlardır kargalar. Mektup, vida, mandal, anahtarlık gibi cisimleri çaldıkları da sıkça görülür.

Kargaların ortalama ömrü doğada yaklaşık olarak 13 yıldır. Doğada yaşamayan kargalar ise 20 yıldan daha fazla yaşayabilirler. Amerikalı bir aile 2007 yılında 60 yaşındayken öldüğünü iddia ettikleri evcil kargalarının dünyanın en yaşlı kargası olduğuna inanıyorlar. Baykuş ve şahin ise kargaların iki azılı düşmanıdırlar. Kargalar bir puhu veya şahinin saldırması durumunda bir araya gelirler ve toplu olarak düşmanının etrafına üşüşerek rahatsız ederler.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karga’nın mitolojideki yeri ve kısaca karga

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format