Kırım Türkü Jamala Ukrayna’nın Eurovision Temsilcisi Oldu


Türkiye gibi Ukrayna’da Rusya ile ciddi krizler yaşıyor. Rusya Ukrayna’daki Rus ayrılıkçıların en büyük destekçisi konumunda. Ayrıca, Rusya Ukrayna’nın Kırım Özerk Bölgesini direkt işgali altında tutuyor. Ukrayna’nın Eurovision şarkı yarışması için bir Kırımlıyı seçmesi Rusya’ya ve Dünyaya Kırım’dan vazgeçmediğini belirtiyor.

Kırımlı şarkıcı Jamala, yarışmaya 200 bin Kırım Türkü’nün acı dolu sürgün yıllarını anlattığı şarkısı ile katılıyor. Jamala’nın ailesi de sürgün dehşetini yaşamış. Jamala, şarkısını kucağında beş çocuğu ile sürgün edilen büyükannesinin hikâyesinden esinlenerek hazırlamış. Şarkının nakaratında Kırım Türkçesi ile “Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım” ifadeleri yer alıyor.

Kırım Sürgünü

Sovyetlerin ikinci dünya savaşındaki lideri Stalin’in emri ile savaş sırasında Almanlara yardım ettikleri gerekçesi nedeniyle Kırım Türklerinin sürgün edilmesine karar verildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırım ve Ukrayna Alman işgali altında kaldı. Almanlar bölgeyi kapsayan bir yönetim kurdu. Bu yönetim ile işbirliği yaptıkları gerekçesi ile tüm bir Kırım Türk halkının cezalandırılmasına karar verildi. Sürgün 18 Mayıs 1944 tarihinde başladı. 193 bin 865 Kırım Türkü Sovyetlerin uzak bölgelerine sürüldü. Zor şartlar altında gerçekleşen sürgün nedeni ile on binlerce Kırımlı soydaşımız can verdi. Kırım Türklerinin verilerine göre sürgün sırasında sürgüne uğrayanların %46’sı açlık hastalıklar ve Rusların kötü muameleleri nedeni ile öldü. Birçok Kırım Türkü halen anavatanına dönem mücadelesi vermektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kırım Türkü Jamala Ukrayna’nın Eurovision Temsilcisi Oldu

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format