Wednesday, June 20, 2018
  • Wednesday, June 20, 2018
  • Home
  • Haber
  • Manşet
  • Kırım Türkü Jamala Ukrayna’nın Eurovision Temsilcisi Oldu

Kırım Türkü Jamala Ukrayna’nın Eurovision Temsilcisi Oldu

By Mehmet Gürkan on 1 Mart 2016
0 394 Views

Türkiye gibi Ukrayna’da Rusya ile ciddi krizler yaşıyor. Rusya Ukrayna’daki Rus ayrılıkçıların en büyük destekçisi konumunda. Ayrıca, Rusya Ukrayna’nın Kırım Özerk Bölgesini direkt işgali altında tutuyor. Ukrayna’nın Eurovision şarkı yarışması için bir Kırımlıyı seçmesi Rusya’ya ve Dünyaya Kırım’dan vazgeçmediğini belirtiyor.

Kırımlı şarkıcı Jamala, yarışmaya 200 bin Kırım Türkü’nün acı dolu sürgün yıllarını anlattığı şarkısı ile katılıyor. Jamala’nın ailesi de sürgün dehşetini yaşamış. Jamala, şarkısını kucağında beş çocuğu ile sürgün edilen büyükannesinin hikâyesinden esinlenerek hazırlamış. Şarkının nakaratında Kırım Türkçesi ile “Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım” ifadeleri yer alıyor.

Kırım Sürgünü

Sovyetlerin ikinci dünya savaşındaki lideri Stalin’in emri ile savaş sırasında Almanlara yardım ettikleri gerekçesi nedeniyle Kırım Türklerinin sürgün edilmesine karar verildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kırım ve Ukrayna Alman işgali altında kaldı. Almanlar bölgeyi kapsayan bir yönetim kurdu. Bu yönetim ile işbirliği yaptıkları gerekçesi ile tüm bir Kırım Türk halkının cezalandırılmasına karar verildi. Sürgün 18 Mayıs 1944 tarihinde başladı. 193 bin 865 Kırım Türkü Sovyetlerin uzak bölgelerine sürüldü. Zor şartlar altında gerçekleşen sürgün nedeni ile on binlerce Kırımlı soydaşımız can verdi. Kırım Türklerinin verilerine göre sürgün sırasında sürgüne uğrayanların %46’sı açlık hastalıklar ve Rusların kötü muameleleri nedeni ile öldü. Birçok Kırım Türkü halen anavatanına dönem mücadelesi vermektedir.

  Manşet
Leave a comment