Kitap önerisi; Otomatik Portakal, bir Sosyopat çetesi


Anthony Burgess tarafından yazılmış Otomatik Portakal, şiddet eğilimi gençler ve bir kültüre, bir yönetime ve bir topluma karşı verilen eleştirilerden bahseder.

Otomatik Portakal, klasik şiddet eğilimi içerisinde olan bir çocuk ve bir çete, yaşanan ve yaşatılan korkunç olaylar ile farklı hayatlara burunmuş Alex’in şiddet ile mücadelesi, günümüz toplumunun ilgisiz aile yapılarına ve şiddet ile büyümüş gençlerin nelere sebep olacağını gösteren eleştirel bir kitaptır.

Otomatik Portakal, kitap haliyle ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde zirveyi yüklenirken, film olarak da mutlaka izlenmesi gereken filmler listesindedir. Kişisel Tavsiyemdir.

Kısaca hikayeden bahsetmek gerekirse;

Henüz 15 yaşında bir çocuk olan Alex, şiddet eğilimi tavan yapmış biridir. Arkadaşlarıyla kurduğu çete ile hırsızlık yapan, çaresiz insanlara vuran, yaralayan ve kadınlara tecavüz eden azılı suçlular haline gelmiştir. İki farklı hayat içerisinde kaybolmuş olan Alex, gündüzleri ilgisiz aile yapısı ile uğraşırken geceleri şiddet uygulamaktan zevk alan bir adam oluyor.

Bu kitap insanların içindeki şiddet eğilimine ve uyguladığı şiddetten ne kadar düzeyde zevk alacağını gösteren eşsiz bir değerdir.  Ahlak, insanların ürettiği fakat onların kullanmadığı bir kavramdır. Kurallar üreten insanlar, kuralları çiğnemeyi de bilirler. 

Alex ve çetesinin ahlak’ı ve kuralları yoktur. Grup içinde ortaya atılan bir fikir ile kedileriyle yaşayan yaşlı bir kadının evine girerler. Değerli eşyalarını alacak ve karaborsada satacaklardır.  Çeteye direnen kadın, grup içerisinde otoritesi sarsılan Alex tarafından öldürülür. Eve gelen polisler tarafından yakalanan çete, bütün fikrin Alex’ten çıktığını söyler ve Alex 14 yıl hapse mahkum olur.

İki yıllık mahkumiyet süresinde koşuğunda ölü bulunan bir adamı, Alex’in öldürüğü söylenir. Alex yeniden topluma kazandırma projesiyle bu olaydan sonra Ludavico adlı bir laboratuar’a gönderilir.

Alex’e şiddet dolu filmler izletilerek, fiziksel işkencelere maruz  bıraklır. Alex’in aklına kötülük gelince acı içinde kıvranır hale gelir ve kusma isteği uyanır. Şiddet, tamamen Alex’ten uzak olmuştur.

Otomatik Portakal mutlaka okunması gereken bir kitap ve film izlenmesi gerek bir klasik eserdir.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap önerisi; Otomatik Portakal, bir Sosyopat çetesi

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format