Kitap Özeti – Canan Tan; Yüreğim Seni Çok Sevdi


Canan Tan’ın sevilen romanlarından birisi olan Yüreğim Seni Çok Sevdi aşk üzerine yoğunlaşma, diğer ülkelerdeki yaşanmışlıklar ve zorluklarla başa çıkan Aslı karakterinin başından geçen olayları anlatır.

Aslın kendi halinde çalışkan,zeki ve başarılı bir kızdır. İTÜ’de okuyan bir öğrencidir. Üniversitede okuyan oldukça yakın arkadaşı Emre ile aralarında sıkı bir dostlukları vardır. Emre’nin en az Aslı kadar sevdiği başka bir sıkı dostu vardır. Murat ise halen bir üniversitede okumamaktadır. Aslı ne zaman Murat konusuna gelinse biraz içerlenir. Çünkü Murat oldukça zengin bir ailenin çocuğudur.

Aslı, Murat’ın oldukça şımarık, burnu havada, baba parası yiyen biri olarak düşünmektedir. Emre her ne kadar öyle biri olmadığını söylese de Aslı ön yargılı davranmaya devam eder. Murat en sonunda üniversiteye gelir ve Aslı ile tanışır. Murat, Aslı’yı görünce ona direk aşık olur. Onu etkileyebilmek için de Nazım Hikmet şiirlerinde yazarak ona verir. Aslı’da tam bir  Nazım Hikmet hayranıdır ve Murat’ın bu jestinden oldukça etkilenir. Murat bir şekilde Aslı’nın kalbini çalar ve sevgili olurlar. Aradan geçen zamanla Aslı, Murat’ın ailesi ile tanışır. Bu tanışmada Aslı, Murat’ın ailesinin bir gelin istemediğini anlar. Murat’ın ailesi tam bir gelenekçidir. Kadının evde oturup çocuklara bakması gerektiğini düşünmektedirler. Aslı ise bu duruma tamamen karşı biridir. Bu durumun daha da ileriye gitmemesi için okuma bahanesi ile ABD’ye gider. Orada kendine yeni bir hayat kurar ve orada yaşamaya başlar. Bir süre sonra Aslı, Murat’tan kopması gerektiğini düşünür ve ondan ayrılır.

Ardından ise Aslı hayatını düzene koymak için çalışmaya başlar ve belli bir statüye kadar gelir. Murat ise bu arada Aslı’nın dönmesini beklemektedir. Aslı, Murat ile yaptığı uzun konuşmanın ardından tam anlamı ile ayrılırlar. Her ne kadar Aslı için ailesini karşısına alsa da onu terk etmiş olsa da Murat hayatı boyunca Aslı’yı sevmeye devam eder. Aslı ise ABD’de bir evlilik yapar. Ancak evliliği beklediği gibi gitmez. Evlendiği kişiden boşanır ve yeniden Türkiye’ye dönüş yapar. Bir süre sonra Aslı ve Murat karşılaşırlar. Bu karşılaşmanın ardından eski günlerden ve görüşmedikleri zamanlarda neler yaptıklarından bahsederler. Murat evlenmiştir ve de bir kızı olmuştur. Aslı, Murat’ın oldukça mutlu olduğunu düşünür. Ancak kızının isminin Aslı olduğunu öğrenince oldukça büyük bir şok geçirir. Çünkü Murat kızını Aslım diye çağırmaktadır.

Onay Keleş
Aslında en zor olan kendini anlatmak, çünkü kimse gerçeği söylemez. Herkes en iyi yanını ve ya en iyi olarak görmek istediği yanını anlatır. Gerçek sadece içtedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap Özeti – Canan Tan; Yüreğim Seni Çok Sevdi

log in

Captcha!
Don't have an account?
sign up

reset password

Back to
log in

sign up

Captcha!
Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format