Wednesday, July 18, 2018
  • Wednesday, July 18, 2018
  • Home
  • Haber
  • Manşet
  • Kitap Özeti – Sinan Akyüz Piruze; Şamdan Bir Türk Gelin

Kitap Özeti – Sinan Akyüz Piruze; Şamdan Bir Türk Gelin

By on 3 Ocak 2017 0 117 Views

Kitap özeti serilerine yeni başladık. Ve ilk kitap özetimiz Sinan Akyüz‘den Piruze; Şamdan Bir Türk Gelin adlı romandır.

Özellikle kadın-erkek ilişkisi, evlilik, aşk ve dramla başlayıp sonlanan bir romandır. Piruze 7 yaşındayken babasının tayini çıkar. Babası bir diplomattır. Piruze anneannesi ve dedesinin yanında kalır. Tatil olduğunda ise anne ve babasının yanına gider. Yaz tatilinin ardından ise tekrar dönemez çünkü küçük kardeşi dünyaya gelmiştir. Bir yıl sonra babasının görevi Londra’ya çıkar. Bu olaydan sonra ailecek oraya taşınırlar. Piruze’nin lise hayatı burada oldukça zorlu geçecektir. Bir Türk olduğu için pek çok aşağılamaya maruz kalır. Arkadaşları İngilizce’de Türk kelimesinin karşılığı olan Turkey kelimesinin aynı zamanda hindi anlamına gelmesinden dolayı onunla hindi taklidi yaparak alay ederler. Piruze’’yi de kendilerinden bıktırırlar. Bu olayı babasına anlattıktan sonra da Piruze başka bir liseye geçiş yapar. Aradan yıllar geçer ve babasının yine bir tayini çıkar. Bu sefer gidecekleri yer ise Şam’dır. Yine aynı şekilde ailecek Şam’a giderler ve oraya yerleşirler.

Piruze, Londra’daki yaşam tarzına alıştıktan sonra Şam’da bazı zorluklar yaşamaya başlar. Kendisi yeniden Londra’ya dönmek ister ancak babası buna hiçbir şekilde  izin vermeyecektir. O da bu karar alışmak zorunda olduğunun farkına varır ve Şam’da özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak işe başlar. Piruze komşularının kızı Mira ile arkadaş olur ve sürekli her yere birlikte giderler. Bu süre zarfından da Piruze şehre alışmaya başlamıştır.

Bu olaylar yaşanırken Piruze, Wassım isimli biri ile tanışır. İkisi de birbirlerini ilk görüşte aşık olurlar. Ve Wassım da bir şekilde Piruze’nin kalbini çalmayı başarır. Bu ilişkiye Piruze’nin babası her ne kadar karşı çıksa da Piruze babasını dinlememiş ve Wassım ile evlenerek Şam’da kalmıştır. Wassım ile evlendikten sonra balayına Londra’ya giderler. Piruze burada ilk çocuğuna hamile kalır. Çok geçmeden ikinci çocuğuna da hamilen kalan Piruze ilk zamanlarda annelik duygusunun mutluluğunu yaşar ve Wassım ile mutlu yıllar geçirir. Bir süre sonra ise Wassım, Piruze’ye danışmadan evlerini kendi annesinin evine taşır.

Piruze bu olaya çok sinirlenir. İkilinin tartışmaya girer ve Piruze ilk kez Wassım’da dayak yer. Çocuğu hastalanınca Piruze hastaneye gider ve orada üçüncü çocuğa hamile kaldığını öğrenir.

Wassım’ı ise abisi Londra’dan çağırmaktadır. Bundan dolayı kendisi bir süreliğini Londra’ya gider. Wassım’ın giderken de Piruze’yi kardeşine emanet eder. Kardeşi ise Piruze’ye bebek giysilerinin satıldığı bir dükkan açar. Ancak Londra’ya gitmeden önce Wassım kardeşini Piruze’nin evden çıkmaması için tembihlemiştir. Piruze dükkanı açması ile birlikte pek çok dedikodu da kulağına gelmeye başlar. Kocasının pek çok kadın ile ilişkisi olmuştur ve hatta yakın bir zamanda da yeni bir evlilik daha yapacağını öğrenir. Bunu Wassım’ın annesine danışır ancak o buna inanmaz. Wassım yeniden eve döndüğün Piruze ile tartışılar ve ona hayatının en kötü acısını yaşatacak bir dayak atar. Bu olaydan sonra Piruze evden kaçmaya çalışır ancak ülkeden bir türlü çıkamaz. Çünkü ülkenin yasalarına göre bir kadın kocasının izni olmadan yurt dışına çıkamamaktadır.

Piruze çocuklarını da alıp evden kaçar ancak Wassım onları bulur. Bu olayın ardından Piruze çocuklarını arkada bırakmak zorunda kalır ve tek başına kaçmaya başlar. Türkiye sınırına kadar gider ve oradan bir şekilde para karşılığında geçmeyi başarır. Ardından İstanbul’a gider ve kalan hayatını orada geçirmeye başlar. Aradan 20 yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Bir gün dükkanına Arapça konuşan bir kız gelir.

Bir süre onla sohbet ettikten sonra onun kendi kızı olduğunu anlar. Aradan geçen onca yıldan sonra Piruze yeniden evlatlarına kavuşur. Çocuklarının ona ilk sözü ise seni o günden beri hiç unutmadık anne olur.

Leave a comment