15 Ekim 2018
  • 15 Ekim 2018
  • Ev
  • Karga
  • Mahalle Hayatını Özlememize Neden Olan 5 Sebep
24 Ağustos 2018

Mahalle Hayatını Özlememize Neden Olan 5 Sebep

Tarafından 0 263 Views

Küçük bir kasabada yaşamak fikri, herkese cazip gelmektedir. Birçok insanın hayalleri arasında bulunan bu tahayyülün arkasında yatan sebepler ise, insanoğlunun kaybettiği dostlukların ve insan ilişkilerinin yansıması olmaktadır. Çünkü herkes güven ve mutluluk dolu bir hayatı istemektedir. Fakat bu arzular eski mahalle hayatı yaşantısında kalmıştır.

 Eskilerde Kalanlar

Yakın geçmiş zamanda yaşanan o harika ve özenilesi yaşam tarzını özleme sebepleri arasında birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan en hasret kalınan ve eksikliği hissedilenlere örnekler vermek gerekirse:

1). Yakın komşuluk ilişkileri:

İnsanların birbirine karşı duyarsız kaldığı bir ortam değildi. Herkes mümkün olduğunca birbirine destek çıkar ve sorunlarını görmemezlikten gelmezdi. Sabah işe giderken, muhakkak 3-5 esnafla selamlaşarak, iyi dilekler iletilirdi. Durum böyle olunca güne pozitif başlamanın ilk adımları atılırdı.

2). Güvenilir bir ortam:

Özellikle küçük çocuğu olan aileler, çocuklarını dışarıya oynaması için gönül rahatlığıyla bırakabiliyorlardı. Bakkal sahip çıkmazsa, manav muhakkak göz kulak oluyordu mahallenin çocuklarına.

3). En güzel çocukluk anıları:

Mahalle hayatı yaşayan birisinin harika çocukluk anılarına sahip olduğu muhakkaktır. Sokaklarda oynanan misket oyunları, tüm mahalle çocuklarıyla oynanan yakar toplar, saklambaçlar ve bunların yanında top oynarken cam kırmak gibi yapılan yaramazlıklarla dolu harika anılar.

4). Sıcak bir ortam:

Kurulan pazarlar, oyun parkları, kıraathaneler ve sokak başı sohbetler ile insan ilişkilerinin hep yüksek tutulduğu bir dönemdi.

5). Neşeyle kutlanan bayramlar:

Eski ananelerin özlemiyle her daim serzenişte bulunur insanlar. Bunlardan en büyüğü ise, artık sessiz geçen bayramlardır. Eskiden bayram günlerinde, mahallede sokaklar şenlik alanına dönüşür ve genç-yaşlı herkesin bayramı kutlanırdı.

Günümüzde ikamet edilen çok katlı binalarda insanlar komşularını tanımamakla birlikte, selamlaşma ve hatır sormak gibi ilişkiler ne yazık ki artık yaşanmıyor. Eskiden yaşanan sıcak mahalle hayatı, özellikle modern yapılar sebebiyle artık bitmiştir.

Sonraki Yazı

Dünya’nın En Güzel Yer Altı Şehirleri

26 Ağustos 2018 0
Yorum bırak