İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mazda’nın Bazı Modelleri USB Bellek ile Hackleniyor

Mazda’nın Bazı Modelleri USB Bellek ile Hackleniyor

Yeni nesil MZD CONNECT sistemindeki güvenlik açıklarından olan bu haber birçok kişiyi şaşırttı. İddiaya göre bu sistemin kullanıldığı bazı Mazda modellerinin 3 yıldır virüslerle hacklendiği ortaya çıktı.

Yazılımı USB ile yükleyerek araca bağladığınızda, hackleme işlemi de başlamış olur. Bu sorunun ilk belirtisi 2014 yılında Mazda 3 Revolution forumundaki kullanıcıların keşfetmesi sonucu ortaya çıktığı söylendi. O zamandan beri araştırmaların devam etmesi ve aracı özelleştirmek isteyen kullanıcıların virüsle karşı karşıya kalmaları Jay Turla isimli bir mühendisin  projesine de ilham verdi.

Mazda-getinfo adındaki proje, Turla’nın kendi aracı için saldırı ihtimalini kontrol etmesi sonucu ortaya çıktı.

İddialar Doğrulandı

Tüm bu iddialar, otomobil sahipleri tarafından yaşandığı için doğrulandı ama kötü senaryolar gerçekleşmeden 59.00.502 kodlu güncelleme ile bu yazılımın sorununun düzeltildiği belirtildi.

Ama güncellenmemiş cihazların bu saldırılara halen açık olduğu da belirtildi. Mazda resmi olarak hiçbir basın açıklaması yapmadı ve olaylar basına yansıyınca cevap vermeye başlandığı bildirildi.

Saldırıya Uğrayan Araç Sahipleri Ne Yapmalı?

Saldırıya uğrayan araç sahipleri, MZD Connect sistemindeki güncellemeleri gerçekleştirerek sorundan büyük ölçüde kurtulabilirler.

Bunun için teknik servis desteği de alınabileceği belirlenirken, kaynağı bilinmeyen uygulamaların araçlara indirilmemesini söyleyen yetkililer, sorunun büyük ölçü de düzeltildiğini de bildirdi.

Önümüzdeki aylarda yeni bir model tanıtacak olan Mazda, bu konuda başarılı çalışmalara da imza atacak.

İlk yorum yapan siz olun