Mustafa Kemal Atatürk, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han Hakkında Bilmedikleriniz

Dünyamız bir sürü savaşa sahne olmuştur. Var olan düzenler yıkılmış yerine yenileri kurulmuştur. Bu savaşlar iki taraf arasında birisi sömürmeye doyamayanlar diğeri ise bağımsızlık mücadelesi vermek isteyenlerdir. Bu iki tarafa da liderlik edecek birileri hep çıkmıştır. Bu yazıda da belki de hiç duymadığınız 10 lider hakkında bilgiler elde edeceksiniz.

mustafa-kemal-ataturk-resim

Atatürk birçokları gibi kuru fasulye pilav ikilisine düşkündü. Sabahları ilk işi kahve içmekti. Favori Kitaplarından bir Çalıkuşunu çok severdi. Atları, köpekleri ve kuşları çok sever, dünya turuna çıkmayı hep hayal ederdi. Ata hitabına pek sıcak bakmamıştı. Beyaz gömlekten şaşmaz ve takım elbiselerini kendi tasarlar, daha sonra valisi tercih ederdi. Hayatındaki en önemli kadınlardan biri olan Fikrîye Hanım Atatürk’ün Latife Hanımla evlenmesi üzerine intihar etmişti. Atatürk simetri hastasıydı. Yüzmekten, ata binmekten ve bilardo oynamaktan büyük zevk alırdı. İyi derecede Fransızca bilir, başta matematik olmak üzere pozitif bilimlere oldukça meraklıydı.

 

kanuni-sultan-suleyman-hanKanuni Sultan Süleyman 1495 de Trabzon’da doğmuştur. 25 yaşında iken tahta çıkmıştır. Birinci sınıf bir kuyumcu ve usta bir şairdir. Ömrünün büyük bir kısmını Kutsal Roma İmparatorluğu ve İran’la savaşarak geçirdi. 30 sefer içinde katıldığı 25 seferi bizzat kendisi yönetmiştir. 46 yılla en çok tahtta kalan Osmanlı padişahı olmuştur.

cengizgan-destani-efsanesi

Cengiz Han 9 yaşında iken evlenmiştir. 12 yaşında iken babası ölmüştür. Avlanırken üvey kardeşini kazayla vurup öldürmüştür. Torunu Kubilay Han dedesinin en büyük hayalini gerçekleştirip Çini ele geçirmiştir. Olası bir tahta kavgasının önüne geçmek için ölmeden önce devleti, torunu ve evlatları arasında paylaştırmıştır. Ölümünden sonra imparatorluğu 150 yıl daha ayakta kaldı. Yaşayan son temsilcisi Aamir khan 1920 de Sovyet Güçlerince devrilmiştir.

vladimir-lenin

Vladimir Lenin, gece uyumadan önce ayakta durarak lambanın altında saatlerce kitap okur ve bunu yaparken hiç kıpırdamazdı. Hiç sigara içmemiştir. Yanında da içilmesine izin vermezdi. Felç geçirdikten sonra sol eliyle yazmayı öğrenmiştir. Bir Rus tarihçisine göre kendisine iktidar yolunu kapatmasından endişe eden Stalin tarafından zehirlenmiştir. Mumyalanmış bedeninden çıkarılan beyni Moskova’da muhafaza edildi. Yapılan araştırmalara göre Rus halkının %48 i Lenin hakkında pozitif düşündüklerini söylemiştir. Fakat Rus Ortodoks kilisesi Lenin’inde aynı naziler gibi cani ilan edilmesi gerektiğini söylemişti.

Bir Cevap Yazın