İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mustafa Kemal Atatürk’e Düzenlenen 7 Suikast Girişimi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ömrü boyunca yaşadığı birçok savaşların yanında, kendisine düzenlenen suikastlerle de karşı karşıya gelmiştir.

Herkes tarafından bilinen bir olay ise, savaş sırasında bir şarapnel parçasının göğsüne isabet etmesi ile göğüs cebinde bulunan saatin Ulu Önderimizi kurtardığı olaydır. Sizlere bu yazımızda Atatürk’e karşı düzenlenen suikastleri anlatacağız.

1) Koçgiri İsyanı

Koçgiri Aşireti tarafından başlatılan ayaklanmanın amacı, bağımsız bir Kürdistan kurmaktır. Alevi inançlı bir Kürt topluluğu olan Koçgiri Aşireti; 16 kabileden oluşur. Bağımsız bir Kürdistan Devleti kurmak için, Mustafa Kemal Atatürk tarafından milletvekili olma tekliflerini de hiçe sayan Koçgiri Aşireti liderleri, 1919 ile 1921 yılları arasında Dersim Kürtlerinin çoğunlukta bulunduğu olan Çardaklı Boğazı bölgesinde Atatürk’e suikast girişimi için planlar kurarlar. Suikast planlamalarının önceden hızlı bir şekilde haber alınması sebebiyle suikast girişimi sonuçsuz kalır.

2) Mustafa Kemal’e Samsun’da Planlanan Suikast

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun şehrine gelmesiyle Rumların ilgisi bu şehre odaklanır. Samsun-Kavak yolu çevresinde gerçekleştirilmek istenen suikast girişimi için 12 Rum vatandaş Mustafa Kemal Atatürk’ün konvoyunun geçişi sırasında pusu kurulması için çalışmalar yapmıştırlar. Konvoy sırasında çıkan çatışmalarda 3 kişi ölmüştür. Atatürk’ün konvoy geçişi sırasında aldığı önlemlerin başında, konvoyu 2-3 km uzaktan takip ediyor olması, Ulu Önderimizin hayatını kurtarmıştır.

3) Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Ulaşması

Temsil heyeti ile Ankara’ya gelmeden önce planlan suikast girişimde, Heyet Başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk öldürülmek istenir. İngiliz subayların ve İstanbul kaynaklı olarak yapılan suikast planını Ankara Merkez Komutanı olan Abdülkadir Bey tarafından bozulmasıyla, suikast gerçekleştirilemez.

4) Temsil Heyeti’ne Suikast Girişimleri

Temsil Heyeti Başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e suikast girişimleri son derece hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ankara’ya ayak basan Ulu Önder, İstanbul’dan gelen bir yabancı uyruklu bayan şüpheli davranışlar sergiler ve tutuklanır. Tutuklanmasının ardından sorguya çekilen kadın, suikast gerçekleştirmek için İstanbul’dan Ankara’ya geldiğini belirtir.

5) Temsil Heyeti’ne Suikast Girişimleri Devam Ediyor

Temsil Heyeti’nin Ankara’ya ulaşması sebebiyle, İngilizler Atatürk’ü öldürmeyi kafalarına koyarlar. Tren istasyonunda gerçekleştirilmek istenen, suikast planlamaları 3 Rum vatandaşının şüpheli tavırlarıyla dikkat çekmesi sonucu yakalanmasıyla son bulur. Sorguya çekilen Rum vatandaşlar, Atatürk’ü öldürmek için geldiklerini belirtirler. Sorgu sırasında en dikkat çeken olay ise; Komutan Nuri Bey’in sorgu sırasında 1 Rum vatandaşını tek bir yumrukla öldürmesidir.

6) Köşke Kadar Çıkarak Suikast Girişimi

Mustafa Kemal ile Latife Hanımın köşkte otururken, aniden bir misafirin görüşmek istediğini belirten Atatürk’ün yaveri ve Atatürk’ün kabul etmesi ile olay gerçekleşir. Giritli olan bu vatandaş görüşme sırasında aniden el bombası çıkararak kullanır. Yaşanan olayda sadece Latife Hanım yaralanmıştır.

7) İzmir Suikastı ve Sonrasında Olanlar

1926 yılının haziran ayında gerçekleştirilen Atatürk’e suikast girişimi İzmir kentinde olmuştur. Tasarlanan suikast girişiminde, Mustafa Kemal’in son anda kurtarılması söz konusudur. Suikast girişimi ile çok sayıda kişinin, idam ve hapis cezasına karar verilmiştir.

Bir yorum

  1. Adsız Adsız 9 Haziran 2017

    Prof. Dr. Sina AKŞİN’in Kısa Türkiye Tarihi adlı kitabında yazılana göre İzmir Suikastından sonra 1927 ve 1935 senelerinde iki suikast girişimi daha olmuştur

Bir cevap yazın