İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NASA Dünya Benzeri Gezegen Buldu!

Dünyadan çok uzakta olan ancak varlığı bilinen çok sayıda dünya benzeri gezegen bulunuyor.

NASA Dünya’ya en çok benzeyen bu kepler ile ilgili bu güne kadar elde ettiği verileri 19 Haziran tarihinde kamuoyu ile paylaşacak.

Daha önce bu konuya ilişkin pek çok araştırma ve inceleme yapılmıştı. Bunların sonucunda elde edilen en somut ve kayda değer verileri ise kamuoyu ile paylaşacaklar.

Yapılacak olan açıklamalara ilişkin herhangi bir sızıntı henüz yaşanmadı. Bu yüzden şimdilik açıklamalarla ilgili yalnızca öngörüler dolaşıyor. Açıklamalarda Kepler’e ilişkin olarak ulaşılan en detaylı sonuçların açıklanması bekleniyor.

20 Dünya Benzeri Gezegen

Beklentilerden biri ise söz konusu bu gezegenler hakkında gerçekten eksiksiz ve güvenilir bilgilerin paylaşılması ihtimali. Çünkü Kepler hakkında yaşanabilir bölgede yer aldıkları ve Dünya’ya koşullar itibariyle benzeyen 20’den fazla gezegen olduğu biliniyor.

Bu gezegenlerin sayısının çok daha fazla olduğu ancak şimdilik sadece 20 tanesinde inceleme yapma olanağı bulunduğu biliniyor.

NASA ise bu gezegenlere ilişkin açıklamalarda bulunacak.

19 Haziran günü TSİ 18.00’da NASA tarafından Silikon Vadisi’nde düzenlenecek olan basın toplantısı ile NASA web sitesinde canlı yayın yapacak.

Basın açıklamasına NASA Bilim Misyonu Direktörlüğü Astrofizik Bölümü’nden bilim insanları ile Dünya Dışı Yaşam Araması Enstitüsü ve Hawaii Üniversitesi yetkilileri de katılacak.

Kepler Nedir?

2009 yılında başlayan projeler ile yaşanabilir yıldızlar veya dünya dışı yaşam alanları gibi yeni yaşam alanlarının keşfedilmesi amaçlanıyordu.

Bu araştırmalar Kepler Uzay Teleskobu ile yapılıyordu ve geçtiğimiz yaz aylarında gök bilimciler a97 adet yeni gezegen keşfettiklerini açıkladılar. Bunlardan 104 tanesinin ise daha detaylı incelemeye tabi tutulacağını bildirmişlerdi.

Bu gezegenler dünyaya 181 ışık yılı uzaklığında bulunuyorlar.

İlk yorum yapan siz olun