Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

Ödüllü Yönetmen Asghar Farhadi Oscar Törenine Katılmama Kararı Aldı

By on 31 Ocak 2017 0 73 Views

The Salesman filmiyle en iyi yabancı film dalında Oscar adayı olan İranlı yönetmen Asghar Farhadi de Oscar ödül törenine katılmayacağını açıkladı.

Daha önce böyle bir kararı olmadığını ama ABD’nin vize yasağı kararı nedeniyle kendisine istisna tanınsa dahi, adaletsiz olan bu ayrılıkçı karara karşı olduğunu açıkladı. İnsanların birbirlerinden farklılıklarının değil, benzerliklerinin olduğunu ifade eden ünlü yönetmen, bir ülkeyi korumak için diğer ülkeyi aşağılamak ve biz ve onlar diye ayırmanın barışçıl bir yanı olmadığını ifade etti.

Bu durumun ülkeler arası anlaşmazlıklara yol açmamasını umut ettiğini ifade eden ünlü yönetmen, The Salesman filminin yönetmeni.

Böyle Bir Niyetim Yoktu

Ödül törenine katılmamak bir niyetinin olmadığını ve sinema sektörüyle Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin fanatizme karşı olmadığını belirten ünlü yönetmen Asghar Farhadi törene katılacağını düşündüğünü ama önünde engeller olduğunu belirtti.

ABD’ye gitseydim de bu açıklamaları yapacaktım dedi. Dünyanın biz ve onlar şeklinde ayrıştırılmasının bağnazların işi olduğunu ve korku verici bir imaj yaratılmaya çalışıldığını ifade eden ünlü yönetmen, bu kararın ABD vatandaşlarına da korku yaratacağını ifade etti.

The Salesman filmi oyuncusu Taraneh Alidoosti de törene katılmayacağını açıklamıştı. Trump’ın bu kararı oldukça büyük bir tepki çekmişti ve özellikle Kanada, geçici olarak vize onayı verilmeyen vatandaşlara vize vererek tepkisini belirtmişti.

Leave a comment