24 Eylül 2018
  • 24 Eylül 2018
  • Ev
  • Kültür
  • Sinema
  • Oscar’da yarışacak türk filmi Ayla’nın vizyon tarihi belli oldu

Oscar’da yarışacak türk filmi Ayla’nın vizyon tarihi belli oldu

Tarafından Karga Tarih 6 Eylül 2017
0 240 Views

‘Ayla’, filmi Türkiye sinema sektörünün önde gelen temsilcilerinin verdiği oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden olan Oscar’da “yabancı dilde en iyi film” dalında Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi.

2018 Oscar’ında “yabancı dilde en iyi film” olarak yarışacak ‘Ayla’ filminin konusu ise;

Üç yılda 3 milyon insanın hayatının kaybetmesine yol açtığı Kuzey-Güney Kore arasından yaşanan savaş’a Birleşmiş Milletlerin yardıma çağrısı ile  Türkiye, Kore’ye 17 Ekim 1950’de General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugay gönderdi.

Bu tugayda görev yapan astsubay Süleyman Dilbirliği’nin ile annesi ve babası savaştan ölmüş kore’li bir küçük bir kız’a yardım etmesi ve görev süresi olan 15 ay boyunca ona destek olmasını, bir gün tekrar görüşmek için birbirlerine verdikleri sözlerini ve 60 yıl sonra tekrar buluşmalarını anlatıyor. Hem Süleyman Dilbirliği hem de koreli küçük kız hala yaşamaktadır. Olay tamamen gerçek ve yaşanmıştır.

Yönetmen koltuğunda reklam filmleriyle dikkat çeken Can Ulkay’ın oturduğu dram filmi Ayla’nın senaryosunda ise Sınav, Uzun Hikaye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar’ın da senaristliğini yapmış Yiğit Güralp’in imzası var. Başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay’ın paylaştığı filmin kadrosunda Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Deniz Seviyesi filmindeki performansı ile Milano Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstleniyor.

Bu muhteşem konusu ile 2018 Oscar’ında “yabancı dilde en iyi film” dalında adaylık alan filmin vizyona tarihi 27 Ekim 2017’dır.

  Sinema
Yorum bırak