Friday, July 20, 2018
  • Friday, July 20, 2018

Oscar’lı Yönetmen Farhadi’nin Yeni Filmi Vizyonda

By on 18 Ocak 2017 0 89 Views

İranlı yönetmen Asgar Farhadi, yeni filmi The Salesman ile dünya kültür sanat gündemindeki yerini aldı.

Daha önceki filmleriyle birçok ödül alan yönetmen, sosyal bir mesaj verdiği yeni filminde Tahran’da yaşayan genç bir çiftin kiracılarıyla karışık bir ilişkisini anlatıyor. Toplumdaki kentleşmenin etkileri ile herkesin bir şeyler bulacağı film, ülkemizde Ocak ayının son haftasında gösterime girecek.

 

Filmin başrollerinde Shahab Hosseini ve Taraneh Alidoosti oynuyor. Ünlü yönetmenin filmi şimdiden Oscar aday adayı ve ülkemizde de 27 Ocak tarihinden itibaren gösterime girecek.

Filmin Konusu

Emad ve Rana Tahran’da yaşadıkları ağartman dairesi hasar görünce yeni bir daireye taşınırlar. Dairenin önceki kiracısı, çiftin başına olmadık sorunların açılmasına neden olur.

Sıradan bir çift olan ve tiyatroyla uğraşan Emad ve Rana, birbirleri hakkında bilmedikleri kişileri ortaya çıktığı için kendilerini sorgulamaya başlarlar. Toplumsal sorunlara dair bir film olan Satıcı, her izleyicinin kendi zihnine göre bir şeyler bulacağı anlatıya sahip.

Aile içi ilişkilerin karmaşıklığına odaklanan film, “Bir Satıcının Ölümü” adlı esere de göndermeler içeriyor.

Çarpık Gelişmişlik

İran’a yaşanan hızlı gelişimin çarpıklığı üzerine duran yönetmen, Miller’in New York’una benzetiliyor.

Ev ve kent yaşamının karmaşası, toplumsal ilişkiler ve aile karmaşaları tüm boyutlarıyla ele alınıyor. The Salesman Ashgar Farhadi’nin en iyi eserlerinden biri olarak sinema salonlarındaki yerini alacak ve Oscar konusunda bu sefer şansının ne olacağı merakla takip edilecek.

Leave a comment