İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pablo Neruda’nın Yayınlanmamış Şiirleri Ortaya Çıktı

Dünyaca ünlü şair Pablo Neruda’nın daha önce hiç yayınlanmamış şiirleri ortaya çıktı. Adnan Özer tarafından çevrilen şiirler Can Yayınlarından Ayaklarına Dokunurum Gölgede adıyla yayımlandı ve şimdiden birçok kitapçıda yok satılıyor.

Şairin el yazısıyla eşi Mathilda’dan esinlenerek yazdığı düşünülen şiirler, kartpostallara, bloknotlara yazılmış olan şiirler Türkçe olarak ilk kez yayınlanıyor. Hayranları için bir sürpriz olan bu kitap, kapsamlı notlarıyla birlikte okuyuculara sunuldu.

Pablo Neruda Kimdir?

Pablo Neruda, 12 Temmuz 1904’te Şili’de doğmuştur. 1921 yılında ilk kitabı yayınlanan şair, birçok farklı ülkede konsolos olarak görev yaptı.

1971 yılında Nobel ödülü alan yazar, 1950 yılında da Nobel Barış Ödülünü Nazım Hikmet ile birlikte kazandı. Yazarın gerçek ismi Neftalí Ricardo Reyes Basoalto’dur. Çek yazar Jan Neruda’nın bir kitabından çok etkilenmiş ve Pablo Neruda olarak isim kullanmıştır.

Tanıtım Bülteninden Ayaklarına Dokunurum Gölgede

“Ayaklarına dokunurum gölgede, ellerine ışıkta,

Yol gösterir bana kartal gözlerin uçarken de,

Mathilde, ağzından öğrendim öpüşlerle,

Öğrendi dudaklarım hemhal olmayı ateşle.”

Yazarın hayranları tarafından bir sürpriz olan bu kitap, Can Yayınlarında yeni bulunmuş şiirler olarak kitaplaştırıldı ve İspanyolca aslından çevrildi.

Çeşitli uçak kartları, kağıtlar ve kartpostallara karalanmış olan bu eserler, Pablo Neruda Vakfı tarafından kırmızı bir kutuda bulundu, özenle derlendi ve son halini alarak ülkemizde de yayınlandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın