Tuesday, July 17, 2018
  • Tuesday, July 17, 2018

Pazartesi Sendromu ” Pazartesi is Coming”

By on 13 Kasım 2015 0 395 Views

Başlığı okur okumaz içini bir hüzün kaplıyor değil mi? Pazar günü çok güzel bir tatil günü olabilecekken Pazartesi iş var diye düşünüp Pazar gününüzü neden mahvediyorsunuz anlamış değiliz. İnsan neden işe gitmeyi sevmez ki. Kimse size oturduğunuz yerde ücret vermez. Ha siz diyorsunuz ki konu iş değil başka bir şey. Biz onu da bulduk.

Pazartesi sendromunu yaşayan bireylerin ortak sorunu yaptıkları iş ve işe olan saygısıdır. Bir birey sevmediği işi neden yapar diyecek olursak da günümüzün maddi şartları bunu açıklayacaktır. Herkes eğitim hayatı boyunca bir hayal peşinde koşar. Kimi doktor, kimi mühendis, kimi ressam, kimi polis olmak ister. Olsa mutlu olacak, mesleğini sevecek, sendrom yaşamayacaktır. İşte pazartesi sendromunun temelinde hayaller dışı bir meslekte mecburi çalışmak yer alıyor. Bunun üstüne aksi patronlar, zor çalışma koşulları, fazla saat, tuhaf iş arkadaşları da eklenince Pazar günü tatil olmaktan çıkıyor.

Peki, ne mi yapabiliriz. Sizi bir süre zorlamayacaksa işinizi terk edip daha mutlu olabileceğiniz bir işe girmek olabilir. Bunu yapamıyorsanız sevmediğiniz işte sevilecek yerler aramaya bakacaksınız. Yani işin olumu yönlerini kazıyıp bulacaksınız. Pollyanna misali bardağa dolu taraftan bakmaya çalışın.

Leave a comment